unia europejska fot. PAP/Leszek Szymañski

fot. PAP/Leszek Szymański

Przedstawiciele COMECE i KEK spotkali się z belgijską prezydencją UE

Przedstawiciele Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) spotkali się w Brukseli z ambasadorem Willem van de Voorde, stałym przedstawicielem Belgii przy Unii Europejskiej. Celem rozmowy było przedyskutowanie priorytetów belgijskiej prezydencji w UE, sprawowanej w pierwszym półroczu 2024 roku.

Choć do spotkania doszło 18 stycznia, to o jego szczegółach poinformowano dopiero dzisiaj. „Kościoły europejskie podkreśliły potrzebę wzmocnienia demokracji i jedności w Unii Europejskiej, przeciwdziałania fundamentalizmowi i polaryzacji w społeczeństwie” – głosi komunikat COMECE i KEK. W tym kontekście podkreślono „pozytywny wkład, jaki Kościoły mogą wnieść w dalsze krzewienie pokoju i sprawiedliwości” w Europie i na całym świecie.

>>> Religia w szkole należy do standardów europejskich – jest nauczana w 23 krajach UE [ANALIZA]

O czym rozmawiano?

Obie instytucje kościelne wyraziły „zaniepokojenie instrumentalnym wykorzystaniem religii, dezinformacją, polaryzacją społeczną, populizmem i ekstremizmem, zwłaszcza w obliczu wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku”. Kościoły potwierdziły także swoją chęć współpracy z decydentami politycznymi UE „w celu promowania dialogu na temat roli religii w społeczeństwie demokratycznym, gwarantującym poszanowanie praw podstawowych”.

W związku z wojnami w Europie i poza granicami kontynentu oraz rosnącym napięciem pomiędzy głównymi podmiotami międzynarodowymi, COMECE i KEK wezwały prezydencję UE do „zagwarantowania dalszych wysiłków na rzecz pokoju i stabilności”. Zachęcały do wzmocnienia konkretnej solidarności z Ukrainą i jej narodem, „intensyfikując wysiłki dyplomatyczne na rzecz pokojowego, sprawiedliwego i trwałego rozwiązania”.

fot. Christian Lue/unsplash

Omówiono również niektóre z najbardziej delikatnych aspektów niedawno uzgodnionego paktu UE w sprawie migracji i azylu. Przedstawiciele Kościołów przyjęli „z zadowoleniem uwagę, jaką prezydencja UE poświęciła sprawiedliwej transformacji i zrównoważonej przyszłości naszego kontynentu”. Cel ten, według nich, powinno się osiągnąć „bez lekceważenia jego społecznego kosztu, a jednocześnie dążąc do uzyskania konsensusu politycznego i społecznego”. W odniesieniu do sektora rolnego Kościoły podkreśliły potrzebę wspierania dialogu obejmującego szeroką reprezentację wielkiej różnorodności rolników w całej Unii.

Delegacja doceniła priorytet nadany przez belgijską prezydencję UE dalszemu rozwojowi Europejskiego Obszaru Edukacji. Zachęcała także prezydencję, aby dialog z młodymi ludźmi stał się strukturalną częścią procesu demokratycznego UE.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze