Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” między innymi podsumowanie Światowych Dni Młodzieży. – „To jest młodzież papieża” – takie hasło można było usłyszeć w czasie ŚDM w Panamie. Przede wszystkim jest to młodzież Chrystusa. Było to widoczne w jej skupieniu podczas Drogi Krzyżowej czy adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w pełnej entuzjazmu reakcji na wezwanie papieża, by jak Maryja uwierzyli Bogu i powiedzieli Mu swoje „tak” – pisze Piotr Piotrowski.

Tygodnik Idziemy

– Zakony przetrwają – o tym, dlaczego coraz mniej kobiet decyduje się na życie zakonne a coraz więcej odchodzi z klasztorów oraz o tym, jak zmieniło się dzisiaj życie konsekrowane mówi s. Jolanta Olech, urszulanka, sekretarka generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w Polsce, w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Ponadto o tym jak w ramach Światowych Dni Młodzieży na palcu, gdzie przed 36 laty św. Jan Paweł II spotkał się z Panamczykami, odbył się polski wieczór, piszą Patrycja Michońska i Sławomir Dynek.

Tygodnik Niedziela

– Jak mówić, aby nie urazić, a jednocześnie wyrazić prawdę? Jak oceniać i tłumaczyć zjawiska i zdarzenia, aby być obiektywnym, aby nikogo nie zranić, ale być sprawiedliwym? – o tym pisze Marian Florek. Przeczytamy również o Marcie Robin, która wybrała drogę cierpienia. – Przez 50 lat leżała przykuta do łóżka, a jej jedynym pokarmem była Eucharystia – pisze Krzysztof Gędłek.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” tematem numer jeden jest dyskusja o tzw. „mowie nienawiści”. – Rozgorzała dyskusja o mowie nienawiści. Dobrze. Najwyższy czas. Bardzo łatwo może się ona jednak przerodzić w próby wprowadzenia cenzury. Od eliminacji tego, co pogardliwe niedaleko do cenzurowania tego, co niewygodne – pisze ks. Mirosław Tykfer.

Tygodnik Powszechny

– Zarzucono mi, że swoim wystąpieniem na pogrzebie prezydenta Gdańska dzielę Polskę i mówię głosem jednej strony. To nieprawda – pisze o. Ludwik Wiśniewski OP. – Zabieram ponownie głos, bo nadal uważam i czuję, że nie można milczeć. Nie można zmarnować tej dziejowej chwili. Zamordowanie Pawła Adamowicza wciąż jest dla nas szansą na opamiętanie – dodaje dominikanin.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze