Przegląd prasy katolickiej

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Gość Niedzielny
Gość Niedzielny oferuje w tym tygodniu głębokie wspomnienie ks. Franciszka Blachnickiego 30 lat po jego śmierci. -(…) on nigdy nie chciał tworzyć jakiegoś duszpasterstwa powołań – mówi o założycielu Ruchu Światło-Życie postulator jego beatyfikacji, bp Adam Wodarczyk. Mamy także możliwość lepszego poznania świętych – św. Katarzyny ze Sieny w wywiadzie z o. Pawłem Krupą OP oraz samuraja Justyna Takayamę Ukona z Japonii. Beata Zajączkowska pisze z kolei o historycznej zmianie w islamskim świecie, czyli zniesieniu kary śmierci w Maroku dla muzułmanów dokonujących apostazji i przyjmujących np. chrześcijaństwo.
Tygodnik Idziemy
W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” przeczytamy o instytucjonalizacji nienawiści. – Czy tolerowanie urzędowego antyklerykalizmu niektórych mediów, środowisk kulturowych i politycznych, nie jest zgodą na tzw. mowę nienawiści? – zastanawia się ks. Henryk Zieliński. Znajdziemy również recenzję filmu „Milczenie”. Swoimi refleksjami nt najnowszego dzieła Martina Scorsese dzieli się o. Dariusz Kowalczyk SJ. Pojawia się także temat konsumpcjonizmu. Różne formy zachodniego kultu rzeczy komentuje Anna Meetschen.
Tygodnik Niedziela
W najnowszym numerze Niedzieli znajdziemy relację z pogrzebu wolontariuszki Heleny Kmieć, który miał charakter państwowy. Pożegnana została przez samego kard. Stanisława Dziwisza w swoim rodzinnym Libiążu. Tematem numeru jest setna rocznica objawień w Fatimie. Dzięki opracowaniu ks. Krzysztofa Czapli SAC zapoznamy się w nim z czterema punktami, które Maryja zaproponowała światu dla jego ocalenia. Bardzo wychowawczo, choć ostro pisze o trudnych do kochania rodzicach i ich niedojrzałości pisze w kontekście czwartego przykazania Agnieszka Poprzezińska. Na stronach tygodnika przeczytamy też o 42. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze.
Przewodnik Katolicki
Nowa odsłona Przewodnika Katolickiego to nie tylko okładka. Zmianą jest zmniejszona ilość felietonów i komentarzy na korzyść reportaży i „podglądania” życia ludzi, którzy znaleźli nadzieję. I to widać. W środku znajdziemy reportaż o Amal z Damaszku, która uciekła z kraju przed wojną, teksty o Domu pod Dobrym Aniołem czy o Ruchu Światło-Życie. Zaskakiwać może nowe potraktowanie Słowa Bożego, któremu towarzyszą wiersze ks. Jana Twardowskiego. Mocnym punktem są też rozmowy – z bp. Anbą Damianem, zwierzchnikiem Kościoła koptyjskiego w Niemczech i Grzegorzem Polakiewiczem, niepełnosprawnym przyjacielu bezdomnych, muzyków i kardynałów.
Tygodnik Powszechny
23 lutego obchodzony był Dzień Walki z Depresją, na którym skupia się wywiad z psychiatrą prof. Dominiką Dudek oraz artykuł o oswajaniu depresji. Szczególnie zachęcamy do pogłębienia tematu misji bp Hosera w Mejugorie oraz stanowiska Kościoła na temat tamtejszych objawień. „Nuty zamiast bomb” to spojrzenie na działania Orkiestry Pokoju dzieci w tureckim Izmirze w stanie wojny oczami Marceliny Szumer. Z kolei językoznawczo-polityczne rozważania Marcina Napiórkowskiego pozwolą nam nabrać dystansu do nieustannie toczącej się w mediach wymiany zdań między urzędnikami państwowymi.
Przegląd prasy katolickiej
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze