przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” Agata Combik pisze o Taizé. – Ludzie trafiający do Taizé z różnych stron świata są jak kolejne instrumenty, które trzeba włączyć w wielką orkiestrę. To Jezus sprawia, że możemy brzmieć wspólnie w wielkiej symfonii – mówi br. Alois, przeor wspólnoty. O „łańcuchowym wychowaniu” pisze z kolei Agata Puścikowska. – To, co otrzymujesz, to oddajesz. Jeżeli dasz dzieciom przyjaźń – one zrobią dokładnie to samo – czytamy.

Tygodnik Idziemy

– W ubiegłym roku z Kościoła katolickiego w Niemczech wystąpiło 216 tys. wiernych. Czy lekarstwem na to jest dalsza protestantyzacja Kościoła? – pisze Anna Meetschen. – Wydaje się, że Kościół katolicki w Niemczech zapędził się w ślepy zaułek: im bardziej chce „umilić” wiernym ich bycie we wspólnocie wierzących, tym bardziej ich od siebie odpycha – dodaje publicystka tygodnika „Idziemy”.

Tygodnik Niedziela

– Gdy tuż po II wojnie światowej holenderski norbertanin Werenfried van Straaten zaczął udzielać pomocy humanitarnej ofiarom wojny, a następnie kapłanom i wiernym z prześladowanego Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej, nie mógł przewidzieć, że 60 lat później, chrześcijanie będą prześladowani jak nigdy przedtem. Założona przez niego organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie monitoruje nieprzestrzeganie wolności religijnej na świecie i udziela pomocy chrześcijanom prześladowanym za wiarę – pisze Włodzimierz Rędzioch.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy o sytuacji ludzi starszych, którzy często nie mogą wyjść nawet poza prób swojego mieszkania. – Nie widzimy ich, choć mieszkają w naszym sąsiedztwie. Każdy z własną historią i swoimi problemami. Gdyby tylko mogli, zeszliby po schodach i poszli dokądkolwiek. Ale nie mogą – pisze Hubert Ossowski.

Tygodnik Powszechny

– Będziemy mieć w Polsce do czynienia z erozją wartości chrześcijańskich. I to nie za sprawą neomarksistów i relatywistycznie nastawionych genderystów, lecz z walnym udziałem polskiego Kościoła katolickiego – uważa Tadeusz Sławek w tekście „Rozum, furia i wiara”. Abp Grzegorz Ryś pisze z kolei o tym jaka nauka jest niezdrowa. – Jaka nauka jest niezdrowa? Ta, która wszędzie widzi jedynie zło, wszędzie upatruje nieczystości i piętnuje ją. Możemy to czynić z gorliwością i zaangażowaniem, w istocie rzeczy jednak takie nauczanie jest, mówi Apostoł, nieposłuszeństwem Bogu – czytamy.

 

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze