przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

O wolności w Auschwitz i o tym, co św. Maksymilian zrobił nie tylko dla Franciszka Gajowniczka, ale także dla Karla Fritzscha, oprawcy z obozu, mówi o. Zdzisław Józef Kijas OFM Conv z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. – To, że Kościół kogoś kanonizuje czy beatyfikuje, nie oznacza, że wprowadza go do nieba. To jest dziełem Pana Boga, który jest Panem tamtej rzeczywistości. Ale gdy Kościół kogoś beatyfikuje czy kanonizuje, to wyciąga go z nieba i sprowadza znów na ziemię – czytamy.

Tygodnik Idziemy

Obraz rosnącej potęgi Chin przesłania nam prawdę o komunistycznych represjach i o milionach ludzi osadzonych w obozach w tym kraju. Bolesną rzeczywistość opisuje Piotr Kościński w tekście „Reedukacja po chińsku”. Ponadto niepokojące zmiany w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną sygnalizuje o. Dariusz Kowalczyk SJ.

Tygodnik Niedziela

– Nigdzie ludzie tak chętnie i tak tłumnie nie pielgrzymują jak w Polsce. Wędrują profesorowie i robotnicy, rolnicy i pracownicy korporacji, młodzi i starzy, dzieci pod sercami matek, a nawet wielopokoleniowe rodziny. Nie bez powodu mawia się, że pielgrzymki to polska specjalność, narodowy fenomen – pisze Urszula Buglewicz. Artur Stelmasiak komentuje z kolei homilię abp. Marka Jędraszewskiego. – Abp Marek Jędraszewski, porównując tęczową ideologię do „czerwonej zarazy”, użył precyzyjnych słów i odniesień. Dobitnie powiedział prawdę o zagrożeniach, z którymi dziś się zmagamy – uważa publicysta.

Przewodnik Katolicki

– Psychoterapia bije rekordy popularności. Chcemy rozmawiać, żeby sobie na nowo wszystko poukładać w głowie. Leczące słowa drugiego są na wagę złota. Tylko dlaczego nie chcemy uwierzyć, że takimi są słowa Chrystusa? – o antydepresyjnym przesłaniu chrześcijaństwa pisze ks. Mirosław Tykfer. Monika Białkowska tłumaczy z kolei na czym polega ekskomunika. – Mówienie o ekskomunice z jednej strony brzmi groźnie, z drugiej trochę jakby już nie z tych czasów. Na kogo i dlaczego nakładane są dziś kary kościelne?

Tygodnik Powszechny

Pożary w Rosji to temat, który słabo przebijał się w mediach. Nikt ich nawet nie gasił, bo władze uznały, że koszty takiej operacji byłyby zbyt duże. Do Władimira Putina zadzwonił Donald Trump z ofertą pomocy przy gaszeniu tajgi. – Rosyjski prezydent podziękował, niemniej po tej rozmowie przystąpiono wreszcie do zrzucania wody z samolotów nad płonącymi lasami, a państwowa telewizja – dotychczas pomijająca temat milczeniem – zaczęła relacjonować akcję gaśniczą i uzasadniać jej potrzebę – pisze Anna Łabuszewska. Sebastian Duda pisze z kolei, że sam antyklerykalizm nie wystarczy, aby naprawiać Kościół. – Coraz powszechniejsza niechęć do księży to jeden z przejawów kryzysu katolicyzmu. Widać w nim też niezrozumienie samej instytucji kapłaństwa – czytamy.

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze