Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
W najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” najważniejszym tematem jest Wielki Post. To czas pokuty, refleksji i zbliżenia się do Boga. Przy tej okazji ks. Tomasz Jaklewicz przypomina orędzie z Fatimy. – Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jest otwarte ku coraz nowym pokoleniom – pisze ks. Jaklewicz. Agata Puścikowska pisze z kolei o powracającym temacie tzw. tabletki „dzień po”. – Dyskusje wokół tej sprawy będą się raczej wzmagać niż wyciszać – twierdzi autorka tekstu. Ponadto znajdziemy teksy Tomasza Rożka o „Dziwnym układzie”, czyli układzie planetarnym, w którym znajdują się planety podobne do ziemi.
Tygodnik Idziemy
W najnowszym numerze „Idziemy” przeczytamy o radości z nawrócenia. – Jak powinniśmy się zachować, gdy ludzie spoza Kościoła stawiają nam wyolbrzymione zarzuty? Z czego musi się nawracać arcybiskup? – odpowiada abp Józef Michalik w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim. Znajdziemy także receptę na to, jak dobrze przeżyć Wielki Post, aby nie być dla innych zgorszeniem. Pisze o tym ks. Jan Sochoń. Tygodnik zabiera również głos w sprawie nowej ustawy pozwalającej na swobodne wycinanie drzew. – Kto odpowiada za utrzymanie miejskiej zieleni? Czy można tym obarczać właścicieli prywatnych działek? – pisze Krzysztof Ziemiec.
Tygodnik Niedziela
– Czas już powiedzieć wprost, że Europa stanęła na skraju przepaści, w dodatku sama podcięła własne korzenie – pisze we wstępniaku Lidia Dudkiewicz. To nawiązanie do rozmowy redaktor naczelnej z prof. Ryszardem Legutko. – Parlament Europejski to kliniczna ilustracja zaniku jakiegokolwiek szacunku dla różnorodności – twierdzi eurodeputowany PiS. Tygodnik „Niedziela” przygotował dla swoich czytelników rekolekcje z kard. Stefanem Wyszyńskim, przypominając program Społecznej Krucjaty Miłości. Ks. Marek Łuczak z kolei podejmuje temat heroicznego ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej.
Przewodnik Katolicki
Na okładce najnowszego numeru „Przewodnika” o. Leon Knabit. W środku wskazówki znanego benedyktyna na Wielki Post. W rozmowie z Karoliną Krawczyk o. Knabit podkreśla, że „umartwienia to nie średniowiecze”, i że nadal warto je podejmować. Znajdziemy również rozmowę Joanny Mazur z hipster katoliczką, czyli Jolą Szymańską. – My nie musimy szukać Boga w sieci. Skoro wierzysz, to idź i spotkaj się z Bogiem na kawie. Wyłącz komputer, otwórz Pismo Święte i zacznij się modlić – mówi znana blogerka. Znajdziemy też artykuł o powrocie świeckiej misjonarki, Magdy Plekan, do Etiopii. Spędziła tam już dwa lata.
  Tygodnik Powszechny
– Post wyostrza zmysły, zwiększa naszą uważność. Jeśli doda się post do medytacji, mamy szansę więcej zobaczyć – mówi w obszernej rozmowie z Arturem Sporniakiem ks. Grzegorz Strzelczyk. Dotyczy ona w dużej mierze kształtowania swojego ciała i ducha. O sile prostych środków pisze z kolei bp Grzegorz Ryś. – Czy nie jest właśnie tak, że najtrudniej jest nam sięgać po najprostsze środki? – pyta retorycznie bp Ryś. Ciekawy, choć pewnie dla niektórych kontrowersyjny może być tekst Łukasza Kwiatka „Homoseksualizm – spór na bezdrożach”. Czy orientacja seksualna jest wyborem? A może jest wrodzona? Wyjaśnienie tych kwestii może być ważniejsze niż nam się wydaje.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze