epa05822042 A Filipino devotee receives a black soot on her forehead to observe Ash Wednesday at a Catholic church in Pasay city, south of Manila, Philippines, 01 March 2017. Filipino Catholic started the 40-day Lenten Season on Ash Wednesday by going to church to have their forehead marked with an ash cross sign. The rite is part of the culture of many Filipino Catholics, symbolizing their acceptance for the start of Lent and to show their sincere efforts and discipline to cleanse their lives of sin through prayers. EPA/FRANCIS R. MALASIG Dostawca: PAP/EPA.

USA: Wielki Post dla Amerykanów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Stanach Zjednoczonych nie słabnie zainteresowanie Wielkim Postem i praktykami pokutnymi. Środa Popielcowa, na przykład, jest trzecim w roku dniem najwyższej frekwencji wiernych w kościele, zaraz po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy.

Rokrocznie ok. 45 procent dorosłych katolików udaje się tam do świątyń na posypanie głowy popiołem. Ta wysoka liczba, jak wynika z badań, jest wyrazem potrzeby nawrócenia i pamiętania o swojej przemijalności.

Wielki Post jest postrzegany przez większość Amerykanów jako okres 40 dni większej niż normalnie dyscypliny wewnętrznej, wyrażanej głównie w robieniu postanowień wielkopostnych. Do najczęściej odmawianych sobie rzeczy, jak twierdzą użytkownicy twittera, należy powstrzymywanie się od chodzenia do restauracji typu fast food i korzystania z mediów społecznościowych.

Jednak, kiedy przyjrzeć się wielkopostnym programom duszpasterskim parafii, można zobaczyć, że koncentrują się one na przygotowaniu wiernych do lepszego przeżycia tajemnicy paschalnej. Służy temu wyższa liczba różnorodnych nabożeństw, w tym Drogi Krzyżowej, stwarzanie częstszych okazji do spowiedzi, organizowanie rekolekcji czy misji parafialnych. Wiele parafii prowadzi w tym czasie różnorodne akcje dobroczynne, takie jak zbiórki żywności czy odzieży dla bezdomnych. Popularną akcją jest tzw. fish fry, czyli przygotowywanie przez wolontariuszy parafialnych i sprzedawanie obiadów, w których głównym daniem jest smażona ryba. Dochody z tych akcji przeznacza się na cele dobroczynne.

Wielki Post jest dla Amerykanów, jak wynika z badań, czymś w rodzaju nowego roku, czyli czasem rozpoczęcia czegoś na nowo; czegoś, co zdecydowanie powinno być zrobione.

Fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG 

USA: Wielki Post dla Amerykanów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze