Przegląd prasy katolickiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” o skutecznym leku na lęk i upadkach ludzi Kościoła z o. Leonem Knabitem rozmawia Marcin Jakimowicz. Benedyktyn przyznaje, że najbardziej boi się samego siebie. Dlaczego? „Bo wiem, do czego jestem zdolny. Wiem, że mam moc odrzucenia łaski Bożej i tylko ja jeden mogę sobie skutecznie zaszkodzić” – czytamy w wywiadzie. Ponadto Franciszek Kucharczak pisze o celibacie. „Celibat duchownych wynika z decyzji Kościoła, więc Kościół może zmienić decyzję. A czy byłoby to korzystne, to inny temat” – podkreśla autor.

Tygodnik Idziemy

Co wynika ze specjalnego Synodu dla Amazonii? „Ten Synod był i  jest dla nas wezwaniem do nawrócenia, do tego, byśmy nie zagubili tożsamości chrześcijańskiej, to znaczy byśmy łączyli naszą wiarę z  działaniami misyjnymi” – mówi na łamach najnowszego numeru tygodnika „Idziemy” bp Romuald Kujawski pracujący na co dzień w Brazylii. W tekście Anny Dabrowskiej przeczytamy za to, jak można się włączyć w pomoc dla Polaków na Wschodzie, którą organizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Tygodnik Niedziela

„Południowe obrzeża Sahary pokrywają się z pasem islamskiego dżihadu, który przecina Afrykę. Według ONZ, sytuacja w regionie Sahelu należy do najbardziej zapalnych na świecie. Zagraża to obecności chrześcijan” – pisze w najnowszym numerze „Niedzieli” Beata Zajączkowska. Z kolei Piotr Grzybowski zastanawia się nad tym, dlaczego ludzie nie lubią księży. „Krytyka Kościoła i jego pasterzy nie jest już chwilowym uniesieniem, emocją, lecz precyzyjnie zaplanowanym działaniem” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” za sprawą okładki rzuca się w oczy temat patriotyzmu. „Temat wciąż jest gorący. Choć wydawałoby się, że w kwestii patriotyzmu powiedziano już wszystko, okazuje się, że nadal wiąże się z nim sporo kontrowersji. Jedną z nich jest powiązanie patriotyzmu z religią” – pisze ks. Artur Stopka.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” ks. Jacek Prusak SJ komentuje głośną sprawę nastolatka z Bełchatowa, który wyjął z ust konsekrowaną hostię i schował ją do kieszeni. „Nie będę się wypowiadał w imieniu policji, choć uważam, że interweniowała bez powodu i przyczyniła się do całego zamieszania. Co jednak z księżmi? Nie dziwi mnie, że reagowali wobec możliwości dokonania świętokradztwa. Wygląda jednak na to, że nie była to rozmowa duszpasterska o możliwości popełnienia grzechu, tylko przesłuchanie pod pretekstem dokonania przestępstwa” – czytamy.

Zobacz także
Wasze komentarze