Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Papież Franciszek wyruszył na pielgrzymkę do Japonii. O specyfice tego kraju pisze na łamach „Gościa Niedzielnego” Beata Zajączkowska. „Japonia uczy cierpliwości w głoszeniu słowa i czekaniu na jego owoce. Nie jest to kraj chrześcijański, a dla 99 procent jego mieszkańców papież i Kościół są pojęciami abstrakcyjnymi” – czytamy. „Urzędowa dyskryminacja jakiejkolwiek religii nie jest w Polsce częstym problemem. Ataki na wierzących jednak się zdarzają” – pisze z kolei Jakub Jałowiczor.

Tygodnik Idziemy

W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” znajdziemy artykuł pt. „Dziecko w świecie prawa”. Jak to jest, że kolejne konwencje międzynarodowe gwarantują różne prawa dzieciom, a jednocześnie nie zabraniają ich uśmiercać przed narodzeniem lub już po nim? Pisze o tym Błażej Kmieciak. Ponadto o Wojciech Surówka OP odpowiada na pytanie o to, czy Kościół w Polsce i w świecie zachodnim może jeszcze powstać i zacząć przemieniać ten świat.

Tygodnik Niedziela

„Jakość wspólnoty Kościoła zależy od właściwej proporcji między jej dwoma fundamentalnymi składnikami: duchownymi oraz świeckimi. Zbyt dominująca obecność biskupów, kapłanów, diakonów, osób życia konsekrowanego grozi klerykalizmem. Przesadna zaś aktywność laikatu skutkuje zeświecczeniem” – pisze w najnowszej „Niedzieli” Ks. Marcin Gołębiewski.

Przewodnik Katolicki

„Panowanie Boga w tym świecie jest tematem trudnym, ale bardzo aktualnym. Nie da się Go tak po prostu wyrzucić z codziennego doświadczenia. Bo jak wierzyć we wszechmoc Boga, kiedy codzienność niesie tyle zła” – zastanawia się na łamach „Tygodnika Powszechnego” ks. Mirosław Tykfer. Ks. Artur Stopka pisze z kolei o śmierci i pogrzebie abp. Juliusza Paetza. „Śmierć byłego metropolity poznańskiego abp. Juliusza Paetza na nowo rozbudziła emocje wokół jego osoby. Przypomniała też, jak wiele wciąż wokół jego postaci i działań niejasności” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

„Boimy się plemiennie, kochamy jako jednostki. Lęk sprawia, że łączymy się we wspólnotę polityczną. To fatalna wiadomość dla zwolenników »polityki miłości«” – pisze w tekście „Władcy strachu” Marcin Napiórkowski. W „Tygodniku Powszechnym” przeczytamy również rozmowę Artura Sporniaka z o. Józefem Puciłowskim OP. „Dawniej księża znali wszystkie odpowiedzi. Dzisiaj mogliby czasem powiedzieć: nie wiem, sam poszukaj!” – mówi dominikanin.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze