Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Franciszek Kucharczak pisze o ideologii ekologizmu. „Powinniśmy troszczyć się o nasz wspólny dom – to mówią wszyscy. Ale dla kogo ten dom powstał i kto ma w nim mieszkać? Tu zgody nie ma” – czytamy. Znajdziemy również tekst na temat tego, czy istnieje przeznaczenie. „Kto biernie czeka na to, co »musi się stać«, doczeka się tego, co się stać nie powinno” – uważa Kucharczak.
Tygodnik Idziemy
Na czym polega tzw. tajemnica papieska w Kościele i w jakim wymiarze została ona ostatnio rozluźniona? Na to pytanie na łamach „Idziemy” odpowiada ks. prof. Piotr Majer w rozmowie z Michałem Komorkiem. O skutkach chrztu udzielanego przez św. Jana w Jordanie i o jego prawdopodobnym miejscu, które dzisiaj mogą odwiedzać pielgrzymi, pisze z kolei ks. prof. Waldemar Chrostowski.
Tygodnik Niedziela
„W święto Chrztu Pańskiego wciąż powraca pytanie: Po co chrzcić dzieci? Przekonanie, że dziecka nie należy chrzcić w wieku niemowlęcym, lecz decyzję o przyjęciu sakramentu pozostawić jemu samemu, gdy dorośnie, jest wciąż dość powszechne” – czytamy w najnowszym numerze „Niedzieli”. „Chrzestny elegancki, chrzestna zrobiona na bóstwo. Stoją szykowni tuż obok malucha przy kościelnej chrzcielnicy. Ale czy naprawdę wiedzą, że podejmują właśnie zadanie pilnowania ognia, który ma się palić na wieki?” – zastanawia się Agnieszka Bugała.
Przewodnik Katolicki
„Trudno się dziwić oburzeniu, jakie wzbudziły w Polsce słowa rosyjskiego prezydenta. Wbrew przekonaniu o wyjątkowej skuteczności Władimira Putina, wydaje się jednak, że swoich celów nie osiągnął. Jednego możemy być pewni: ciąg dalszy nastąpi” – na w „Przewodniku Katolickim” Paweł Stachowiak komentuje ostatnie wypowiedzi prezydenta Putina o Polsce. Monika Białkowska pyta z kolei, czy należy bać się ekologizmu. „To prawda, że na wszystkie ruchy ekologiczne nie można patrzeć bezkrytycznie, ale nie one są dziś naszym największym problemem. Tam, gdzie się pali, nie czas krzyczeć, że jeden strażak ma nieczyste sumienie. Trzeba przejąć dowodzenie i gasić” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
„»To nie tylko epoka zmian. To zmiana epoki«– powiedział papież na świątecznym spotkaniu z rzymską kurią. Dymisja kardynała Angela Sodano, którą chwilę wcześniej ogłosił, jest tego wymownym dowodem” – pisze Edward Augustyn w swoim tekście o kurialnej reformie w Watykanie. Na łamach „Tygodnika Powszechnego” w artykule „Czerwony papież” przygląda się sylwetce kard. Luisa Antonia Tagle. „Kardynał Luis Tagle z Filipin staje się dla Franciszka kimś tak ważnym, jak Ratzinger dla Jana Pawła II. Dlatego wielu wróży mu w Kościele podobną karierę” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |