Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W „Gościu Niedzielnym” Marcin Jakimowicz rozmawia o ekumenizmie z ks. Sławomirem Piotrowskim. Tygodnik zadaje też pytanie o to, czy można potępiać prozelityzm i jednocześnie cieszyć się, gdy ktoś z protestantów zostaje katolikiem. W numerze psycholog Magdalena Adler wyjaśnia też, dlaczego współczesne dzieci potrzebują nudy. „Z jednej strony można „umierać z nudów”, z drugiej zaś strony nuda może być niezwykle rozwijająca – ma szansę pobudzać do kreatywnego poradzenia sobie z denerwującą bezczynnością” – czytamy.
Tygodnik Idziemy
W najnowszym numerze „Idziemy” przeczytamy artykuł pt. „Celibat i podziały”. „Z bólem patrzę na histerię wokół najnowszej książki Benedykta XVI i kard. Saraha, poświęconej sprawie wiary i sensowi kapłańskiego celibatu” – pisze w tekście ks. Henryk Zieliński. Tygodnik publikuje też rozmowę z kard. Zenonem Grocholewskim, wysłannikiem papieża Franciszka na obchody 75-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz. „Absurdem jest twierdzenie, że jeśli się krytykuje czyjeś poglądy, to znaczy, że się tę osobę nienawidzi” – przyznaje hierarcha.
Tygodnik Niedziela
„Niedziela” tym razem jako temat numeru proponuje „Ekumenizm. Kurs na jedność”. Przeczytamy m.in. wywiad z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP. Ordynariusz sandomierski opowiada o tym, dlaczego ekumenizm to kamizelka ratunkowa nie tylko dla chrześcijaństwa, ale dla całej ludzkości. W „Niedzieli” znajdziemy też materiał poświęcony małżeństwom osób różnych wyznań. Tygodnik zastanawia się też nad tym, czego wyznawcy poszczególnych denominacji chrześcijańskich mogą się od siebie uczyć.
Przewodnik Katolicki
Bohaterka najnowszego numeru „Przewodnika Katolickiego” jest Chiara Lubich – założycielka Ruchu Focolari. W stulecie urodzin o jej charyzmacie jedności opowiada Katarzyna Wasiutyńska. Tygodnik proponuje też refleksję nad Synodem dla Amazonii i mającej się niedługo ukazać adhortacji posynodalnej. „Co Franciszek powie nam wszystkim po synodzie o Amazonii? Czy w dokumencie końcowym synodu są treści, które zmieniać mogą nie tylko tamten rejon, ale również cały Kościół?” – pyta Monika Białkowska.
Tygodnik Powszechny
W „Tygodniku Powszechnym” przeczytamy fascynujący artykuł na temat pochodzenia naszego gatunku. „Zaledwie 100 tysięcy lat temu występowało obok siebie przynajmniej sześć różnych gatunków człowieka. Najnowsze odkrycia sprawiły, że musimy na nowo opowiedzieć historię naszego rodzaju” – pisze Łukasz Kwiatek. Marcin Napiórkowski opowiada za to o najnowszej produkcji Netflixa – „Wiedźminie”. „»Wiedźmina« w ogóle nie można oceniać w kategorii »dobry serial« – »zły serial«. Nie tą miarą wyrażać trzeba zwycięstwa i porażki naszego Geralta. Tu bogiem jest zasięg” – czytamy. W numerze znajdziemy też historię 19-letniej Brytyjki oskarżonej o kłamstwo w sprawie zbiorowego gwałtu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |