Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Gość Niedzielny” pisze o 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. „Opowieść o Holokauście jest dla Zachodu i całego cywilizowanego świata jednym z filarów jego tożsamości. Dlatego tak istotne będzie przesłanie o sprawcach Zagłady i ofiarach, jakie w tych dniach usłyszymy w Oświęcimiu i Jerozolimie” – pisze Andrzej Grajewski. Przeczytamy też o tym, jak ważna powinna być dla nas znajomość słowa Bożego. „Przeciętny katolik zna Pismo Święte znacznie słabiej niż protestant potrafiący rzucić cytatem z Biblii, podając nazwę księgi i numer rozdziału” pisze w artykule „Bez znajomości ani rusz” Jakub Jałowiczor.

Tygodnik Idziemy

W najnowszym numerze „Idziemy” przeczytamy m.in. artykuł pt. „Wszystko przez Szustaka”. Elżbieta Strzałkowska opisuje niezwykłą przygodę związaną ze słuchaniem konferencji dominikanina, ojca Adama Szustaka. Znajdziemy tez wywiad Ireny Świerdzewskiej z ks. prof. Henrykiem Witczykiem na temat sensu ustanowienia przez papieża Franciszka Niedzieli Słowa Bożego. Biblijny temat porusza też ks. prof. Bartosz Adamczewski, który opisuje niektóre trudności z rozumieniem Pisma Świętego.

Tygodnik Niedziela

Najnowsza „Niedziela” przynosi nam sporo tekstów skupionych wokół Internetu. Dziennikarze tygodnika zastanawiają się, jak głosić Ewangelię w czasach Internetu. Piszą też o ewangelizacji, którą przeprowadza się za pomocą tego medium. „Ewangelizacyjne strony internetowe i profile mają za zadanie przyciągnąć do siebie niezdecydowanych i zaprowadzić ich do Kościoła. Internet daje możliwość stania się prosumentem, czyli mówiąc najprościej – każdy z nas może głosić Jezusa na większą czy mniejszą skalę” – czytamy na łamach „Niedzieli”. Tygodnik ten pisze też tym razem o religijności Polaków oraz stawia pytanie o to, czy możliwy jest dialog z islamem.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym „Przewodniku Katolickim” przeczytamy o historiach udanych transplantacji. Tygodnik opowiada choćby o Kornelu. Chłopak przed wakacjami był zdrowy, wrócił i okazało się, że cierpi na ostrą niewydolność wielonarządową. Lekarze rozpoczęli walkę o uratowanie życia nastolatka. W numerze przeczytamy też o chrześcijańskich wątkach tegorocznych nominacji do Oscarów. „Nominacja do Oscara dla zdumiewającego pod kątem duchowym filmu Jana Komasy to nie jedyny chrześcijański aspekt na najbliższej oscarowej gali, która odbędzie się 9 lutego w Los Angeles” – pisze Łukasz Adamski.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” warto sięgnąć po obszerny dodatek pt. „Auschwitz: pytania o pamięć”. Redaktorzy zadają pytania o to, jak po 75 latach od wyzwolenia obozu w Auschwitz pamiętać o tamtych trudnych czasach. Piszą m.in. o snach byłych więźniów obozu. Tematem numeru tygodnik uczynił za to zamieszanie, które w ostatnim czasie miało miejsce w Watykanie w związku z książką kard. Saraha. „Z jednej strony zgorszenie podziałem, intrygą i kłamstwem. Z drugiej – ożywiona dyskusja o celibacie i statusie papieża emeryta. To bilans ubiegłotygodniowej wojny domowej w Watykanie” – pisze Edward Augustyn. O batalii o celibat pisze też Artur Sporniak. Temat papiestwa – a właściwie „cudownego rozmnożenia papieży” podejmuje też Marcin Napiórkowski. „Franciszek i Benedykt XVI, Pius XIII, Franciszek II i Jan Paweł III – żeby zobaczyć, co naprawdę reprezentują, potrzebujemy ich coraz więcej i więcej. Spór o wartości toczy się dziś w Netflixie i HBO” – pisze publicysta w kontekście najnowszych produkcji filmowych i serialowych skupionych wokół papieży.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze