Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Gość Niedzielny” w tym tygodniu podejmuje m.in. temat życia konsekrowanego. Ks. Adam Pawlaszczyk rozmawia o tym z bp. Jackiem Kicińskim CMF. „Każda reforma w Kościele zaczynała się od reformy życia zakonnego. Ale i każdy kryzys Kościoła rozpoczynał się od kryzysu życia zakonnego” – stwierdza rozmówca. Bogumił Łoziński napisał za to tekst pt. „Rozpoczyna się prezydencki wyścig”, w którym analizuje sylwetki poszczególnych kandydatów na prezydenta RP.W wyścigu o fotel prezydencji jest zdecydowany faworyt. Jednak jeśli dojdzie do drugiej tury, jego zwycięstwo nie jest już takie pewne – pisze dziennikarz.

Tygodnik Idziemy

W najnowszym numerze „Idziemy” przeczytamy m.in. artykuł „Wystarczy, że jesteście”, w którym ks. Paweł Kłys wyjaśnia sens i znaki towarzyszące powołaniu zakonnemu. Jakie warunki trzeba spełnić by godnie przyjmować Komunię Świętą i w jakich okolicznościach kapłan może odmówić  jej udzielenia? – na to pytanie odpowiada za to ks. prof. Piotr Kroczek. W tygodniku znajdziemy też tekst o tym, dlaczego małżeństwa, którym zależy na bliskim kontakcie powinny tańczyć tango.

Tygodnik Niedziela

Bohaterami najnowszego wydania „Niedzieli” są paulini. Tygodnik zaprasza do lektury wywiadu „Paulini wracają do źródeł” z o. Arnoldem Chrapkowskim, generałem paulinów, a także do przeczytania reportażu „Po drugiej stronie furty”. Teksty pomagają przybliżyć pochodzenie i charyzmat zakonników znanych nam przede wszystkim z Jasnej Góry. „Niedziela” zaprasza tez na wyprawę do Ani – stolicy średniowiecznej Armenii, nazywanej dziś Pompejami Wschodu.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym „Przewodniku Katolickim” przeczytamy tekst ks. Andrzeja Draguły pt. „Nie tylko Komunia”. „Pamiętam Mszę, podczas której nie udzieliłem nikomu Komunii św. I nie dlatego, że nikt do niej nie podszedł, ale dlatego, że jej nie miałem” – pisze duchowny. Natalia Budzyńska recenzuje za to film „1917” Sama Mendesa: „Nie ma w tym filmie taniego sentymentalizmu, nachalnego pacyfizmu ani ukrytej ideologii. Udało się nawet uniknąć patosu. Jest groza wojny wszystkich czasów i kultur pokazana w ciągu kilkugodzinnej odysei, jaka miała miejsce pewnego kwietniowego dnia 1917 roku”. W numerze znajdziemy też tekst o misiach koala.

Tygodnik Powszechny

Okładkową bohaterką „Tygodnika Powszechnego” na moment przed brexitem jest królowa Elżbieta. „Rano po brexicie mgła nad Kanałem znów zasłoni Brytyjczykom kontynent. Świat się jednak nie skończy, bo wciąż panować będzie ona” – pisze Marcin Żyła. „Coraz liczniejsze są w Polsce przejścia między wyznaniami chrześcijańskimi. Katolicy zostają protestantami, nie brak zmian na prawosławie, bywają też konwersje na katolicyzm. Dlaczego tak się dzieje?” – o zmianie wyznania pisze Marcin Choduń. O ważnej dziś kwestii pisze też ks. Andrzej Draguła. „Coraz więcej moich przyjaciół i znajomych rezygnuje z uczestnictwa w mszy. To mój ból duchowy jako księdza” – czytamy w tekście katolickiego publicysty.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze