Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o przyjmowaniu Komunii Św. na rękę. Czy to właściwa i godna forma? „Kto z czystą duszą przystępuje do stołu Pańskiego zgodnie z przepisami Kościoła, zawsze dostępuje łaski. Bo godne przyjęcie Ciała Pańskiego nie zależy od dłoni czy języka, lecz od serca” – pisze Franciszek Kucharczak. „Lubią sobie posiedzieć na Instagramie. Godzinkę, dwie, ewentualnie siedem… Przyjaciele? Na Facebooku mają ich setki. Nieskoncentrowani, samotni… a może kreatywni i wielozadaniowi? Jacy są młodzi cyfrowi?” – o tym przeczytamy z kolei w tekście Agnieszki Huf.

Tygodnik Idziemy

O epidemiach, które przechodziły przez Europę i Polskę w minionych wiekach i o tym jak katolicy sobie z tym radzili pisze Irena Świerdzewska. Ponadto w tym tygodniu także temat wyjątkowo gorący – „Bóg a koronawirus”. „Czy nowoczesnemu księdzu wypada jeszcze wznosić suplikacje do Boga o oddalenie zarazy?” – komentuje o. Dariusz Kowalczyk SJ.

Tygodnik Niedziela

„Uważny obserwator bez trudu dostrzeże zjawisko przebudzenia mężczyzn w Kościele. Skąd się wziął ten fenomen? Czy w ogóle możemy mówić o męskiej duchowości? A jeśli tak, to czym ona się charakteryzuje?” – o tym pisze Michał Piekara. Nie zabrakło również tematu koronawirusa. „W obliczu problemu zagrożenia epidemiologicznego głos zabiera także Kościół. To ważne. Kościół nigdy nie ucieka od problemów, którymi żyją jego podopieczni” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Czy Komunia, Ciało Chrystusa, może nieść nam śmierć? Czy wirus sprawi, że opustoszeją kościoły? Epidemia może być punktem wyjścia do nawrócenia” – uważa Monika Białkowska. Ks. Artur Stopka podsumowuje z kolei siedem lat pontyfikatu papieża Franciszka. „Trudno się nie zgodzić, że przez ostatnie siedem lat mieliśmy do czynienia z pasterzem niezwykle energicznym i mającym konkretną wizję Kościoła” – pisze publicysta w tekście „Siedem ran Kościoła, które opatruje Franciszek”.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” znajdziemy reportaż z wyspy Lesbos. „W tym największym obozie uchodźców w Europie oraz w pobliskim greckim mieście wyczerpani są już wszyscy. Gdy z kontynentu przyjeżdżają aktywiści skrajnej prawicy, zaczyna się przemoc” – pisze Marcin Żyła. Sebastian Duda pyta z kolei dlaczego świeccy „nie mieliby uczestniczyć w synodach, głosić homilii czy zarządzać finansami wspólnot?”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze