Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” rozmowa z nuncjuszem apostolskim w Polsce. „W ciągu 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II najpierw byłem sekretarzem, a potem nuncjuszem. Za każdym razem, kiedy wracałem do Włoch, spotykałem się z nim osobiście, a on mnie przyjmował bardzo serdecznie. Był jak ojciec, który zawsze jest blisko i dodaje otuchy. Gdy zostałem nuncjuszem w Rwandzie, był to czas zaraz po tym strasznym ludobójstwie, które miało tam miejsce. Priorytetem było wówczas prowadzenie w tym kraju dialogu pojednania” – mówi abp Salvatore Pennacchio.
Idziemy
„Świat budowany na wzór wieży Babel rozsypał się jak domek z kart. Trzeba nauczyć się żyć w nowym świecie, w którym realnie istnieje Chrystus, śmierć, sąd ostateczny oraz wieczność dla zbawionych i dla potępionych. Czy kogoś to wielkopostne spostrzeżenie przeraża? Mnie nie. Gdybym w to nie wierzył, nie byłbym księdzem” – komentuje pandemię koronawirusa ks. Henryk Zieliński. Ponadto o tym, co Bóg chce nam powiedzieć przez wydarzenia, które przeżywamy mówi o. Józef Augustyn SJ w rozmowie z Ireną Świerdzewską. „Głęboka wiara w Syna Bożego, który bierze na siebie wszystkie ludzkie cierpienia, otwiera nam drogę do „rozumienia” i pokornej zgody na cierpienie, wobec którego jesteśmy zupełnie bezradni” – czytamy.
Niedziela
Redaktor naczelny tygodnika „Niedziela”, ks. Jarosław Grabowski, pisze o tym, jak powinniśmy przetrwać czasy epidemii. „Zamiast przez wiele godzin śledzić informacje o liczbie zarażonych czy kolejnych decyzjach sztabu kryzysowego warto zrobić sobie kwarantannę od świata na rzecz przebywania z Bogiem. Jestem bowiem przekonany, że na liście materiałów niezbędnych do przetrwania epidemii potrzeba nam czegoś więcej niż tylko środków dezynfekujących” – czytamy. Magdalena Korzekwa-Kaliszuk pisze z kolei o opiece duszpasterskiej dla niepłodnych małżeństw. „Duszpasterstwo niepłodnych małżeństw wymaga szczególnych kompetencji, empatii i ogromnego zrozumienia problemu. Ma z jednej strony dawać nadzieję, a z drugiej – wskazywać drogę do pogodzenia się z trudną sytuacją”.
Przewodnik Katolicki
„Pandemia angażuje każdego. Pośród wielu głosów pojawiają się również te wieszczące Bożą karę dla odstępców czy apokaliptyczne czasy bez łaski. Część z nich ociera się wręcz o herezję” – pisze Monika Białkowska. „Szafowanie kategorią kary za grzechy w kontekście epidemii jest nie tylko teologicznie niepoprawne, ale i społecznie niebezpieczne” – komentuje z kolei ks. Andrzej Draguła.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy o wielkiej globalnej kwarantannie. „Fabryki wyłączone z braku surowców i pracowników. Zamknięte lotniska i centra handlowe. Opustoszałe restauracje i bary w centrach miast obleganych do niedawna przez turystów. Wirus SARS-CoV-2 zainfekował też globalizację” – podkreśla Marek Rabij. Ks. Andrzej Draguła przypomina z kolei, że Komunia Św. także podlega prawom biologii. „Nie znajduję teologicznego argumentu, że Najświętszy Sakrament czy woda święcona są wolne od możliwości przenoszenia infekcji” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |