Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Agata Puścikowska w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” pisze o innym, domowym świecie. „Obecna sytuacja – ograniczenie ruchu, aktywności i siedzenie w domu – nie jest tragedią. Choć nie jest to łatwe, radosne i przyjemne”. Autorka ma kilka rad dla tych, którzy są zamknięci w czterech ścianach. „Sakramenty są wielkim darem dla wierzących, ale ich niezawiniony brak nie uniemożliwia dostępu do Bożej łaski” – przypomina z kolei o. Dariusz Kowalczyk SJ.

Idziemy

„Świat budowany na wzór wieży Babel rozsypał się jak domek z kart. Trzeba nauczyć się żyć w nowym świecie, w którym realnie istnieje Chrystus, śmierć, sąd ostateczny oraz wieczność dla zbawionych i dla potępionych. Czy kogoś to wielkopostne spostrzeżenie przeraża? Mnie nie. Gdybym w to nie wierzył, nie byłbym księdzem” – komentuje pandemię koronawirusa na łamach najnowszego numeru „Idziemy” ks. Henryk Zieliński. Ponadto przeczytamy też o tym, co Bóg chce nam powiedzieć przez wydarzenia, które właśnie przeżywamy. Mówi o tym o. Józef Augustyn SJ w rozmowie z Ireną Świerdzewską. „Głęboka wiara w Syna Bożego, który bierze na siebie wszystkie ludzkie cierpienia, otwiera nam drogę do »rozumienia« i pokornej zgody na cierpienie, wobec którego jesteśmy zupełnie bezradni” – czytamy.

Niedziela

Ks. Janusz Chyła pisze na łamach „Niedzieli” o tym, czy chodzenie do kościoła wymaga dzisiaj odwagi. „Co w obecnej sytuacji powinien uczynić katolik? Jak się zachować? Skorzystać z dyspensy czy pójść do kościoła?” – o tym wszystkim w tekście ks. Chyły. Ponadto znajdziemy też tekst o tym, jak żyć w czasie izolacji i ograniczeń? Jak sobie radzić z samotnością? W jaki sposób ogarnąć rzeczywistość, żeby nie była dla wielu tak bolesna? O receptach papieża Franciszka pisze Karolina Mysłek.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” o tym, jak pojednać się z Bogiem w czasie pandemii i przymusowej izolacji, kiedy nie można odbyć sakramentalnej spowiedzi, z ks. prof. Henrykiem Seweryniakiem rozmawia Monika Białkowska. „Biurko z komputerem albo laptop na kuchennym stole, komunikatory, wideokonferencje i przeciążone łącza internetowe. Pandemia przedefiniowała sposób pracy wielu z nas. Czy pokochamy home office?” – zastanawia się za to Agnieszka Pioch-Sławomirska.

Tygodnik Powszechny

Pandemia koronawirusa dotknęła każdej sfery naszego życia. Także Kościoła. „Kościół katolicki też przeżywa trzęsienie ziemi. I zaczyna zdawać sobie sprawę, że stan nadzwyczajny może potrwać miesiące” – piszą na łamach „Tygodnika Powszechnego” Edward Augustyn i Artur Sporniak w tekście „Świat w stłuczonym lustrze”. „Pandemia wywołuje różne zachowania. Warto rozróżnić dojrzałe i niedojrzałe sposoby szukania religijnego wsparcia” – podkreśla z kolei o. Jacek Prusak SJ.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze