Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Traktowanie sztucznej inteligencji jako jednej technologii jest błędem. To cały kontynent różnego rodzaju technologii, które już są wykorzystywane na różnych polach i w wielu różnych dziedzinach. Rok 2022 będzie kolejnym rokiem rozwoju wszystkiego, co sztucznie inteligentne. Nie może być inaczej” – pisze na łamach najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” Tomasz Rożek.
Idziemy
„Trzeba wsłuchać się na nowo w wołanie św. Jana Pawła II o „wiarę i rozum”. Konieczne jest działanie sakramentów, ale potrzebna jest także solidna formacja – zwłaszcza osób dorosłych, czyli parafrazując papieża, owe „dwa skrzydła”, aby wzbijać się górę” – zauważa ks. Henryk Zieliński w tekście „Chrzest i co dalej” opublikowanym na łamach „Idziemy”.
Niedziela
W najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” ks. Jarosław Grabowski pisze o znaczeniu chrztu świętego. „Przekonanie, że dziecka nie należy chrzcić w wieku niemowlęcym, lecz decyzję o przyjęciu chrztu pozostawić jemu samemu, gdy dorośnie, jest wciąż dość powszechne. W Niedzielę Chrztu Pańskiego przypomnijmy więc znaczenie sakramentu chrztu i sens chrztu niemowląt. Wielu wierzących rodziców, jednak nie zawsze świadomych wyznawanej wiary, uważa, że wszystkie religie są równe, dlatego nie chcą oni odbierać dziecku możliwości dokonania wyboru religii po osiągnięciu przez nie wieku dojrzałości. Nie brakuje też rodziców przekonanych o tym, że niesprawiedliwie jest narzucać więzy życia chrześcijańskiego komuś, kto nie jest tego świadomy” – czytamy.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” Monika Białkowska pisze o nienawiści wobec papieża Franciszka. Dziennikarka zwraca uwagę, że krytyka spotkała także poprzednich papieży, ale ich skala była inna. „Jan Paweł II spotykał się z krytyką jeszcze za życia. Krytyka dotyczyła niektórych aspektów jego nauczania: antykoncepcji i zakazu stosowania prezerwatyw wobec epidemii AIDS w krajach Afryki, nauczania na temat homoseksualizmu, celibatu, kapłaństwa kobiet czy stosunku do kobiet w Kościele. Były to przede wszystkim dyskusje teologiczne, czasem bardzo ciekawe. Do Polski nie docierały niemal żadne z nich – tu krytyka nauczania papieża Polaka była traktowana niemal jak zdrada” – pisze Białkowska.
Tygodnik Powszechny
Na okładce „Tygodnika Powszechnego” znajdziemy hasło, że przyjaźń uratuje świat. To nie tylko piękna sentencja, ale nawiązanie do pewnych badań medycznych. „Być może najbardziej zaskakującym ustaleniem badań medycznych ostatnich 20 lat jest to, że im więcej mamy przyjaciół, tym mniej prawdopodobne, że zachorujemy” – zauważa w najnowszej książce brytyjski antropolog i psycholog ewolucyjny Robin Dunbar. Wynikom tych badań przygląda się Monika Ochędowska. Na łamach „Tygodnika” znajdziemy też wywiad z przywołanym brytyjskim naukowcem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |