przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„W słowie „kochać” pobrzmiewa „och” i „ach”, co sugeruje głównie uczuciowe wzloty. Tak rozumiana miłość ma krótki okres gwarancji. Jest jednak sposób na jej przedłużenie – przynajmniej do śmierci” – pisze Franciszek Kucharczak. „Statystyki pokazują, że wzrost liczby rozwodów współgra ze spadkiem uczestnictwa w życiu Kościoła. „Dozgonna miłość” bez oparcia w Bogu okazuje się nader często miłością sezonową. Natomiast małżonkowie, którzy zachowują żywą relację z Chrystusem, z reguły pozostają sobie wierni, a ich związki są harmonijne – o tym też mówią statystyki. Mówią o tym również sami małżonkowie” – czytamy w najnowszym „Gościu Niedzielnym”.

Idziemy

Na łamach tygodnika „Idziemy” Anna Meetschen komentuje ustalenia niemieckiej drogi synodalnej. „Członkowie zgromadzenia przegłosowali zniesienie obowiązkowego celibatu duchownych oraz udzielanie święceń kobietom. W umysłach wiernych generuje to oczywiste pytanie: czy odchodzenie od katolickiej dyscypliny (zniesienie celibatu księży) czy też od katolickiej doktryny (wyświęcanie kobiet) może pomóc w uzdrawianiu Kościoła? Czy kiedykolwiek w dziejach Kościoła takie myślenie przyniosło korzyści, czy może jeszcze większe szkody? Wystarczy nawet elementarna wiedza religijna, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie” – podsumowuje autorka.

Niedziela

„Między chorym a kapelanem rodzi się szczególny rodzaj napięcia, z którym trzeba się nauczyć sobie radzić” – mówi o. Marek Donaj, augustianin, kapelan w jednym z krakowskich szpitali w najnowszym wydaniu tygodniku „Niedziela”. „Najtrudniej jest mi w momencie, gdy się dowiaduję, że nie ma szans na powrót do zdrowia pacjenta. Wtedy płaczę w samotności” – opowiada. Włodzimierz Rędzioch odnosi się z kolei do oskarżeń wobec Benedykta XVI.

Przewodnik Katolicki

„Przystępując do sakramentu małżeństwa zakładamy, że będzie to związek na całe życie. Przysięgamy: „I nie opuszczę cię aż do śmierci”. Jakie mogą być przyczyny, że tyle małżeństw kończy się porażką?” – W „Przewodniku Katolickim” pisze o tym psycholożka Bogna Białecka. „Najczęstszą przyczyną rozwodów w Polsce (ponad 40 proc.) jest „niezgodność charakterów”. Bywa to zaskoczeniem dla osób niezajmujących się tą tematyką, bo myślelibyśmy, że chodzi o zdradę małżeńską, przemoc czy nałogi, czyli katastrofy wstrząsające całą rodziną. Jednak jest inaczej. Ludzie, którzy żyli ze sobą w związku małżeńskim przez szereg lat, dochodzą do wniosku, że za bardzo się różnią, by to działało. Tyle, że to wiadomo od samego początku” – zauważa autorka.

Tygodnik Powszechny

„Informacja, że Franciszek będzie gościem popularnego włoskiego talk-show „Che tempo che fa” zabrzmiała sensacyjnie, nawet jeśli do telewizyjnych wywiadów papieży zdążyliśmy się już przyzwyczaić” – pisze Edward Augustyn w „Tygodniku Powszechnym”. „Niedzielny wywiad z Franciszkiem zgromadził przed odbiornikami 6 731 000 widzów (średni udział: 25,4 proc. widowni), co stawia go w czołówce programów telewizyjnych. Papież pobił na głowę Madonnę i Lady Gagę, choć przecież nie to było najważniejsze. Dzięki nietypowej wizycie niemal siedem milionów Włochów, wśród których – jak wynika ze statystyk – wiele jest osób religijnie obojętnych lub zrażonych do Kościoła, zobaczyło obraz chrześcijaństwa opartego nie na instytucji, ale Ewangelii, zadającego wiele pytań, choć nie zawsze znajdującego na wszystko odpowiedzi, stawiającego nie na przepisy, ale osobistą, intymną relację z Bogiem” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze