Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
Tematem tygodnia w „Gościu Niedzielnym” są młodzi. Dziennikarze i publicyści zastanawiają się, w jaki sposób „zdobyć ich dla Boga”. – Nie może być tak, że szczytem szczęścia katechetów jest to, że młodzi podczas rekolekcji wyplują na czas Mszy gumę do żucia i odłożą komórki – pisze Marcin Jakimowicz. Ponadto przeczytamy komentarz Macieja Legutko do napiętej sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Jarosław Dudała z kolei podejmuje temat rekolekcji dla całych rodzin. Dokąd się wybrać, jak je zorganizować – o tym w najnowszym wydaniu „Gościa”.
Tygodnik Idziemy
Jednym z najważniejszych wydarzeń tego tygodnia jest wizyta papieża Franciszka w Egipcie. – Jak wygląda życie chrześcijan w opanowanym przez islam Egipcie? – opowiada koptyjski katolik Ashraf Benyamin w rozmowie z Ireną Świerdzewską. O tym, dlaczego Uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski obchodzimy 3 maja, choć tytuł ten związany jest ze ślubami Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1655 roku, pisze redaktor naczelny „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.
Tygodnik Niedziela
3 maja to uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, dlatego tygodnik „Niedziela” poświęca temu zagadnieniu sporo miejsca. Z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą w roku jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozmawia Lidia Dudkiewicz. Ponadto przeczytamy poradnik, jak pomóc dziecku przygotować się do pierwszej spowiedzi. Pisze o tym ks. Zdzisław Wójcik. Opublikowano również zapowiedź papieskiej pielgrzymki do Egiptu. O „Franciszku w kościele męczenników” pisze ks. Łukasz Jaksik.
Przewodnik Katolicki
O przystępowaniu do I Komunii Świętej wcześniej niż zwykle pisze Joanna Mazur. – Nie muszą umieć pisać ani czytać. Muszą znać odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy chcesz przyjąć Pana Jezusa? – pisze autorka. Nie brakuje też tematu setnej rocznicy objawień fatimskich. – Wiadomości od Matki Bożej, ważne dla całego Kościoła, przekazały dzieci z małej wioski, gdzieś na końcu Europy – o tym, jak udźwignęły ciężar odpowiedzialności, pisze Monika Waluś.
Tygodnik Powszechny
– Ze znanych mi sanktuariów najbardziej lubię Fatimę – przyznaje w edytorialu ks. Adam Boniecki, nawiązując do zbliżającej się setnej rocznicy objawień. DO tego tematu nawiązuje również Janusz Poniewierski. – Burzliwe dzieje objawień z portugalskiej wioski odzwierciedlają burzliwe dzieje Kościoła w XX wieku i jego przyszłość – zauważa Poniewierski. Stanisław Zasada pisze z kolei o blisko dziesięcioletniej obecności Wspólnoty Sant’Egidio, która zapewnia olbrzymie wsparcie m.in. bezdomnym.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze