Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Biskup Paweł Gonczaruk z diecezji charkowsko-zaporoskiej w Ukrainie jest jednym z bohaterów najnowszego wydania „Gościa Niedzielnego”. Opowiada o narodzie, który będzie walczył do końca, o pytaniach o Boga z głębokości stacji metra i o przebaczeniu na froncie. A na wywiad przybywa bezpośrednio z frontu – tego pomocowego: „Przed chwilą akurat odbierałem transport pomocy z Niemiec – wózki inwalidzkie i materace na odleżyny. To trzeba było szybko zabrać z magazynu, do którego dotarł transport, bo tuż obok pali się fabryka kabli, którą ostrzelali Rosjanie. Trzeba więc było działać natychmiast, żeby i tego nie stracić”. W numerze też tekst o Helenie Majewskiej, która pomogła księdzu Michałowo Sopoćko założyć nowe zgromadzenie zakonne.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” znajdziemy materiał o parafii pw. św. Małgorzaty z podwarszawskich Łomianek, która – choć nie jest wielka – imponuje zaangażowaniem w dzieła miłosierdzia, zwłaszcza teraz – w związku z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Przyjęli już 2,5 tys. uchodźców z Ukrainy. „Nie w dużych obiektach czy halach sportowych. Nasi parafianie otworzyli swoje serca i domy. Wśród tych, którzy przyjmują naszych braci uchodźców, są także rodziny wielodzietne z sześciorgiem czy ośmiorgiem własnych dzieci” wypowiada się ks. Jacek Siekierski, miejscowy proboszcz. W numerze znajdziemy tez materiał o preppersach. „Preppers – od angielskiego słowa prepare: „przygotowywać się” – to osoba gotowa na wszelkie sytuacje kryzysowe (wojny, klęski żywiołowe, katastrofy naturalne, nieszczęśliwe wypadki)” – czytamy.

Niedziela

Ksiądz Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, jest gościem najnowszego wydania „Niedzieli”. W wywiadzie zatytułowanym „Nauka i religia – wspólny cel” mówi: „Żyjemy pomiędzy pragnieniem świata a pragnieniem Boga. Świat woła: „Nie przesadzaj, bądź normalny!”. A Pan Jezus prosi: „Bądź święty, jak Ja jestem święty”. Czyż rolą teologii nie jest budzenie pragnienia Boga i pomoc w tym życiu „pomiędzy”?”. Tygodnik podejmuje też refleksję nad przestrzenią wokół nas. „Plany zagospodarowania przestrzennego powstają w Polsce już od 30 lat, ale wciąż nie widać ich końca. Efektem jest chaos urbanistyczny, nad którym samorządy bardzo często nie panują. Już niedługo ma się to zmienić” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy rozmowę o ludziach dorosłych z autyzmem. Jakie są ich potrzeby? Jak wygląda mieszkanie „uszyte dla nich na miarę”? W numerze znajdziemy też tekst o wojnie w Ukrainie poświęcony obronie stolicy. „Jakkolwiek potoczą się dalej losy Ukrainy, jej stolica – Kijów – pozostanie już symbolem skutecznego oporu. Pierwszy raz w swojej tysiącletniej historii” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

„Tygodnik Powszechny” zastanawia się tym razem nad tym, co się dzieje z Rosjanami.  „Oto opowieść o tym, jak dyktator, który postanowił rządzić dożywotnio wielkim krajem, stworzył równoległą rzeczywistość. I o tym, jak ludzie uwierzyli, że takie rządy dadzą im szczęśliwe życie w chwale” – czytamy w temacie tygodnia. Poza tym w numerze znajdziemy też tekst „Krągłości bonobo” Katarzyny Dziadowicz, która pisze o tym, że szympans Kanzi nie dzieli słów na kolczaste i smukłe. Dzięki temu być może lepiej zrozumiemy, w jaki sposób ludzie używają języka. Pismo wraca też do tematu synodu, który wciąż trwa. „Papież nie zmieni Kościoła w Polsce” – czytamy w okładkowej zapowiedzi tego materiału.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze