Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy w tym tygodniu materiał pt. „Tu mogę bardziej kochać” poświęcony młodym osobom konsekrowanym. „Gdy już się powie Panu Bogu „tak”, te wszystkie rzeczy, które się zostawia, przestają być najważniejsze” – czytamy. Tygodnik podejmuje też ważny temat ekonomiczny w artykule „Stan nierównowagi”: „Wprowadzenie maksymalnych cen podstawowych produktów byłoby niebezpieczne dla naszej gospodarki”. W numerze znajdziemy też opowieść o Dorothy Sayers, pisarce, której twórczość w Polsce jest mało znana. A pisała wiele ciekawych rzeczy. Nie tylko kryminały, z których jest najbardziej znana.

Idziemy

W nowym numerze tygodnika „Idziemy” znajdziemy rozmowę z abp. Grzegorzem Rysiem pt. „Bierzmowanie niczego nie kończy”. „Potrzebujemy bierzmowania, ale nie dla samego bierzmowania, lecz po to, żeby być rzeczywiście uczniami Jezusa” – przyznaje metropolita łódzki. Znajdziemy też tekst o Kamili Kansy, fotografce. Przez wiele lat żyła z dala od Kościoła, jednak w sierpniu 2015 r. przeżyła nawrócenie. Wiara stanowi dla niej źródło inspiracji artystycznych. Redakcja zachęca także do… postawienia na stół! „Podobno najlepszym czworonożnym przyjacielem człowieka jest łóżko. Skoro tak, to najlepszym czworonożnym przyjacielem rodziny jest niewątpliwie stół. Prostokątny, owalny lub okrągły, tak powszedni, że często zapominamy o jego niezwykłej mocy” – czytamy.

Niedziela

Maryję nazywamy Matką Kościoła. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie szuka redakcja tygodnika „Niedziela”. „To biskupi polscy złożyli papieżowi Pawłowi VI memoriał z prośbą o to, by ogłosił całej rodzinie ludzkiej Maryję jako Matkę Kościoła” – czytamy. Bp Andrzej Przybylski zachęca za to do tego, by powstał… fioletowy humor – czyli humor biskupi. „W życiu biskupa zdarza się wiele radosnych wydarzeń, co nie umniejsza dostojeństwa i ważności jego posługiwania. Musi on być przygotowany zarówno na dziecięce zdziwienie, jak i na przesadne wyniesienie” – opowiada hierarcha. Tygodnik podejmuje też tematy m.in. Świętej Jadwigi i nietoperzy.

Przewodnik Katolicki

Interesująco zapowiada się tekst psychologiczny w najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego”. Bogna Białecka pisze o tym, jak zachować spokój, gdy ktoś cię prowokuje. „Powinniśmy wiedzieć, jak wybrnąć z twarzą z sytuacji, gdy drugiej stronie zależy, by pchnąć nas w emocje i skłonić do nieracjonalnego zachowania” – czytamy. W numerze nie brakuje też tekstu poświęconego inflacji. „Inflacja, obok wojny w Ukrainie, jest tematem najbardziej rozgrzewającym debatę publiczną w tym roku. Przeciętne płace wciąż bohatersko nie dają się dogonić wzrostowi cen, jednak nie mamy pewności, że już latem realne wynagrodzenia nie zaczną spadać” – czytamy. W piśmie znajdziemy też rozmowę z bp. Witalijem Krynickim z Ukrainy. „My oczywiście wiemy, że zwyciężymy, wiemy że wojna się skończy, tylko kiedy? Ludzie mają wielki ból w sercu i nie wiedzą, kiedy ten ból ustanie” – dzieli się gość „Przewodnika Katolickiego”.

Tygodnik Powszechny

W bardzo ciekawym numerze „Tygodnika Powszechnego” znajdziemy zapowiadaną już na okładce rozmowę z Katarzyną Surmiak-Domańską, reporterką. Dziennikarka opowiada o swojej najnowszej książce pt. „Czystka”. Podejmuje w niej bardzo osobiste wątki – pisze bowiem o historii swojej rodziny. O historii, na którą duży wpływ miała II wojna światowa, pojawiają się w niej też wątki ukraińskie. „Miałam nadzieję, że to, o czym piszę, jest nie tylko historią mojej rodziny, lecz ma pewną wartość uniwersalną. Że to w pewnym sensie doświadczenie pokoleniowe” – mówi reporterka. Tematem numeru najnowszego wydania „Tygodnika Powszechnego” są za to młodzi wierni. Choć sekularyzacja i odpływ ludzi od Kościoła są faktem, zwłaszcza tych z najmłodszych grup wiekowych, to wciąż nie brakuje młodych wierzących zaangażowanych w Kościół. To im przypatruje się redakcja „TP”. Jak zauważa jedna z bohaterek tekstu, dla młodych wiara coraz częściej jest świadomą decyzją. Tekst Piotra Sikory jest bardzo wartościowy, bo pokazuje, że religijność w młodych nie umarła – choć objawia się teraz inaczej niż kiedyś. Autor rozmawia też z Ireną Borowik, socjolożką religii. „Spora część młodych zaangażowanych religijnie potrafi odróżnić wspólnotę, w której istnieją bezpośrednie więzi, od hierarchicznej instytucji” – mówi badaczka. Poza tym w numerze polecam także bardzo interesujący materiał o narcyzmie! Coś dla siebie znajda na łamach tygodnika także wielbiciele jazdy na rowerze.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze