Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Często przedstawiamy go jako czarną owcę. Jest negatywnym bohaterem kazań, których wspólny mianownik brzmi: nie idźcie tą drogą! Łatwo zasłonić się Tomaszem. Jednak jego historia pokazuje, że w życiu duchowym przychodzi czas zwątpień, które są naturalnym stanem, a nie rodzajem patologicznej duchowości” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Marcin Jakimowicz.

Idziemy

O kontrowersjach związanych z podręcznikiem do  nowego przedmiotu szkolnego Historia i Teraźniejszość i nowym wakacyjnym cyklu „Idziemy” „Duchowni z podręczników” pisze ks. Henryk Zieliński. „Pochodziła z hrabiowskiej rodziny, poświęciła życie wspieraniu misji afrykańskich. Mija 100 lat od śmierci Marii Teresy Ledóchowskiej, założycielki sióstr klawerianek” – jej postać przybliża ks. Waldemar Turek.

Niedziela

„Warsztaty duchowe czy rekolekcje, a może kilka dni w leśnej głuszy lub we wspólnocie zakonnej? Albo samotna lektura, spacery i cisza? Okazuje się, że na tak nietypowe spędzenie urlopu decyduje się coraz więcej Polaków” – pisze w tygodniku „Niedziela” Joanna Juzalak.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy między innymi o tym, jak nie dać się oszukać w Kościele fałszywym prorokom. Dokument Komisji Nauki Wiary KEP „Kryteria eklezjalności wspólnot katolickich” komentuje Monika Białkowska. „Dokument jest aktualny i ważny dla bezpieczeństwa duchowego wiernych wobec nadużyć i manipulacji. Jest również świetnie napisany. Szkoda, że zamiast na wyciągnięcie ręki, dostępny jedynie dla zdeterminowanych” – pisze dziennikarka.

Tygodnik Powszechny

„Przez dwa ostatnie tygodnie sprawdzałem, czy bez mocnego zaciskania pasa da się ograniczyć wydatki o wysokość inflacji. Wnioski są budujące: możemy pokonać drożyznę bez pomocy rządu i NBP” – pisze Marek Rabij w tekście „Jak samemu zrobić tarczę antyinflacyjną”. „Włóczenie się bez celu może być nie gorszą praktyką duchową niż pielgrzymka do jakiegoś świętego miejsca. Włóczenie się samo w sobie jest święte” – pisze z kolei Piotr Sikora.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze