Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
O samotności we dwoje, popkulturowych wzorcach relacji i szukaniu lekarstwa na poczucie osamotnienia opowiada Aleksandra Tyszka-Kręt, psycholog i psychoterapeuta. Rozmawia z nią Agnieszka Huf. „Przeanalizowałam historie swoich pacjentów i zauważyłam, że u około 80 procent podłożem problemów jest silne poczucie samotności, rozumiane jako brak poczucia wsparcia, brak możliwości dzielenia się dobrymi i złymi doświadczeniami z innymi ludźmi, niesatysfakcjonujące więzi, brak przynależności. Samotność jest korzeniem, z którego wyrastają kolejne problemy” – czytamy.
Idziemy
„Stajemy się w ostatnim czasie jednym z liczących się państw NATO – potencjalnie najpotężniejszego sojuszu militarnego na świecie. Pewnie dlatego nie musimy jeszcze na dźwięk syren zbiegać do schronów, nie staliśmy się celem militarnej agresji Rosji. Ale doświadczenie, pokazuje, że nie lekceważąc znaczenia sojuszy, powinniśmy liczyć głównie na samych siebie” – zauważa ks. Henryk Zieliński w tekście „Niepodległość na sprzedaż”.
Niedziela
„Jak wygląda czyściec? To niewłaściwie postawione pytanie, bo on „nie wygląda”! Czyściec znajduje się w rzeczywistości pozazmysłowej – czytaj: dla nas niedostępnej” – pisze Wincenty Łaszewski. „Święci, którzy go widzieli, mówią o jego różnych kręgach, o ogniu, o krzykach bólu… To prawda, wiele jest objawień dotyczących czyśćca. Tyle że za pomocą przedstawionych w nich obrazów Bóg wcale nie chce nam pokazać, jak wygląda czyściec, ale ukazać, czym jest” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy rozmowę Artura Sporniaka z Marcinem Gutowskim, autorem reportaży o św. Janie Pawle II. „Za dobrze poznaliśmy Jana Pawła II przez te lata, by widzieć w nim jedynie cynicznego gracza. Musi więc być jakieś wyjaśnienie jego braku wrażliwości wobec ofiar” – mówi Marcin Gutowski. „Początkowo myślałem, że Jan Paweł II zapewne był wprowadzany w błąd, że olbrzymią odpowiedzialność ponoszą najbliżsi współpracownicy – kardynałowie Sodano, Dziwisz i Giovanni Battista Re. Ale watykaniści i byli szefowie watykańskich kongregacji zgodnie nam mówili, że Jan Paweł II bardzo pilnował tego, co dzieje się w Kurii Rzymskiej” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |