Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Wizja wcielenia i narodzenia Bożego, która wyłania się z rozważań zaproponowanych przez Ignacego z Loyoli, nie pozostawia człowieka obojętnym. Bóg w tajemnicy przyjścia Jezusa porusza serce i budzi w nim wielkie pragnienia” – pisze ks. Rafał Bogacki w tekście „Wpatrzeni w Niño Jesús”. „Spojrzenie Ignacego oraz jednego z jego wychowanków – Piotra Fabera – na tajemnicę wcielenia i narodzenia Bożego jest szczególnie pożyteczne” – czytamy na łamach „Gościa Niedzielnego”.

Idziemy

W niektórych parafiach kolęda na zaproszenie pojawiła się jeszcze przed lockdownem, w wielu zagościła na dłużej. Jak dziś wygląda wizyta duszpasterska? Tematowi przygląda się Monika Odrobińska. „Niektórzy eksperci są zdania, że najgorsze dopiero nadejdzie. Wciąż nie wiadomo, jak zachowa się Białoruś, a Putin łatwo się nie podda. By przyspieszyć zakończenie wojny, potrzebna jest między innymi amerykańska pomoc” – zauważa Krzysztof Ziemiec.

Niedziela

Na łamach tygodnika „Niedziela” Monika Przybysz zastanawia się dokąd zmierza rodzina. Wylicza trudności i dramaty z jakimi się obecnie borykamy. „Gwałtownie rosnąca liczba prób samobójczych i samobójstw, a także depresji i innych schorzeń psychicznych zaczyna przerażać. Dotyczy to zarówno osób bardzo młodych, jak i dorosłych, szczególnie w wieku 35-39 lat. Każdego roku z mapy Polski „znika małe, ponadpięciotysięczne miasteczko” osób, które nie poradziły sobie z różnego rodzaju problemami. Każdego dnia w naszym kraju popełnianych jest średnio piętnaście samobójstw. W grupie wiekowej poniżej 18. roku życia w ostatnich latach aż o 80% wzrosła liczba prób samobójczych oraz o 20% zgonów samobójczych” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Można na Boże Narodzenie spojrzeć najprościej: jak na wzruszającą opowieść o narodzeniu pewnego chłopca. Ta opowieść nie powie nam jednak nic, jeśli znać nie będziemy dalszego ciągu. Pozostanie jednym z wielu mitów. O Bożym Narodzeniu możemy mówić tylko dlatego, że Jezus zmartwychwstał” – pisze Monika Białkowska w „Przewodniku Katolickim”. „Jeśli ktoś chce te święta przeżyć w perspektywie wiary, powinien wejść w nie tak, jak Bóg wszedł w ten świat – powinien wejść w ciszę” – zauważa z kolei o. Tomasz Grabowski OP.

Tygodnik Powszechny

„Sąsiedztwo to zetknięcie z radykalną odmiennością. To, co w wielokulturowej Polsce przedwojennej było oczywistością, w PRL przeszło w sferę teorii i wyobrażeń. A dziś? Chcemy dobrych relacji z sąsiadami – ale na dystans – pisze w najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” Olga Drenda.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze