Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy materiał na temat kary śmierci – w kontekście świętości życia. „Każde życie należy chronić, bez wyjątków. Jeśli dopuścimy stosowanie kary śmierci, to zasada bezwzględnej ochrony życia straci jakikolwiek sens” – czytamy. Tygodnik ćwierć wieku po wizycie Jana Pawła II na Kubie sprawdza, jak wygląda sytuacja Kościoła na tej wyspie. „Wizyta na Kubie była jedną z najtrudniejszych pielgrzymek Jana Pawła II, porównywaną do jego pierwszej podróży do ojczyzny. Dziś ta ostatnia wyspa komunizmu przeżywa potężny kryzys gospodarczy, a największym marzeniem młodych jest migracja. 25 lat od historycznej pielgrzymki papieskiej wołanie o wolność i otwarcie na Boga wciąż pozostają aktualne” – pisze Beata Zajączkowska. Warty zauważenia jest też artykuł o największej na świecie podziemnej kaplicy, którą znajdziemy w kopalni w Wieliczce.
Idziemy
W tygodniku „Idziemy” znajdziemy rozmowę z Marcinem Styczniem, wokalistą i autorem tekstów piosenek. „Jestem przeciwnikiem postanowień noworocznych, ponieważ jest to frustrujące. Nie chodzi o postanowienia, tylko o motywację. Co z tego, że coś postanowimy? Ważniejsza jest realizacja postanowień. Mistrzowie samodyscypliny często mówią, że ona zaczyna się od pościelenia łóżka. To pierwsze zadanie. Jeśli się je wykona, każde następne przychodzi łatwiej. Jakiś czas temu czytałem biografię Woody’ego Allena. On miał taki nawyk, wyniesiony chyba z domu. Dopóki nie napisał kartki A4 scenariusza, nie jadł śniadania. To właśnie ta konsekwencja zaprowadziła go na szczyt” – mówi muzyk. Poza tym magazyn pyta też przedstawicieli różnych grup społecznych o to, czym jest dla nich Kościół. Wśród licznych tekstów znajdziemy też rozmowę z prof. Kazimierzem Korabem o Dniu Babci i Dziadka.
Niedziela
W tygodniku „Niedziela” przeczytamy o nauczaniu religii. Jak przeczytamy, „katecheta nie może uczyć religii w sposób moralizatorski, bo to odpycha młodych. Musi za to mieć odwagę włożyć kij w mrowisko”. „Bycie katechetą we współczesnym świecie nie jest proste, zwłaszcza w mieście. To jak zderzenie Dawida z Goliatem. Dzisiejszy świat stawia przed nauczycielami ogromne wyzwania, szczególnie przed katechetami. Katecheta nie może być wyłącznie nauczycielem, nie może tylko mówić o wierze. Musi być dla młodego człowieka, który wkracza w dorosłość, pewnego rodzaju towarzyszem w tej trudnej podróży – kimś, kto wysłucha, z jakimi problemami na co dzień mierzy się uczeń, a czasami go pocieszy i doda mu otuchy” – czytamy dalej. W numerze też materiał o biblijnej Rut, a także opowieści czytelników „Niedzieli” o babciach i dziadkach.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” znajdziemy rozmowę z abp. Grzegorzem Rysiem wokół ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego . „Jeśli dążymy do pojednania, szukamy tego, co łączy. Robimy to ze względu na Boga. Podziały niszczą Jego obraz” – czytamy. Przeczytamy też o tym, że polski rynek pracy wciąż zaskakuje ekonomistów. „Pomimo trwającego spowolnienia gospodarczego i dwóch kryzysów jednocześnie – energetycznego oraz kosztów życia – bezrobotnych nie przybywa. Firmy nadal opierają się rosnącym kosztom i udaje im się utrzymywać poziom zatrudnienia” – pisze Piotr Wójcik.
Tygodnik Powszechny
„Tygodnik Powszechny” rozmawia z pisarzem, Szczepanem Twardochem. W bardzo interesującym wywiadzie literat mówi: „Pomimo mojego nihilistycznego nastawienia wobec świata myślę, że istnienie człowieka jest czymś niesłychanym i niezwykłym. Wcale nie byłoby lepiej, gdyby nas tu nie było. Bez człowieka wszechświat byłby głuchy i ślepy na sam fakt własnego istnienia. Dobrze, że człowiek jest”. Poza tym w numerze także ciekawa rozmowa z fizykiem, prof. Krzysztofem Meissnerem. „Jestem wierzący, chociaż bardziej istotne od »czy wierzę w Boga« jest dla mnie pytanie »czy ufam Bogu?«” – opowiada naukowiec. „Po opublikowaniu wspomnień bezpardonowo atakujących urzędującego papieża abp Gänswein nie ma nic do stracenia – jego dni w Watykanie są policzone. Ale wszystkie decyzje Franciszka będą już oceniane w świetle tej książki” – pisze za to Edward Augustyn w kontekście wspomnień, które opublikował abp Georg Gänswein. „Tygodnik Powszechny” publikuje też kolejną już relację Marcina Żyły z z pływającego po Morzu Śródziemnym statku Lekarzy bez Granic, którego załoga zajmuje się ratowaniem uchodźców i migrantów próbujących się przedostać tą drogą do Europy. „Historię o łodzi, która płynęła za księżycem, opowiedziano mi tylko raz –relacjonuje mój redakcyjny kolega. – W zwyczajnych okolicznościach nie uwierzyłbym w nią łatwo. Jednak na morzu między Afryką i Europą dzieje się dziś tak dużo rzeczy trudnych do pojęcia, że opowieść o owej niezwykłej podróży, choć szokująca, mieści się tu w przedziale normalności” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |