Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym „Gościu Niedzielnym” znajdziemy artykuł o postawach ciała w trakcie liturgii. „Stać czy siedzieć? A może klęczeć? Stawiamy te pytania najczęściej po powrocie z podróży, zwłaszcza do innych krajów, nie za bardzo wiedząc, dlaczego jest tak, a nie inaczej” – czytamy. „Deficyt – co to takiego? Jak wpływa na życie dziecka i czym skutkuje w życiu dorosłego człowieka? Czy może być za późno na terapię?” – na te pytania w nowym numerze tygodnika odpowiada Nina Myalska, psychoterapeutka i pedagożka. Za to o zbliżającej się wizycie papieża Franciszka w Sudanie Płd. i sytuacji w kraju targanym walkami redakcja rozmawia z bratem Robertem Wieczorkiem OFM Cap.
Idziemy
„Jeśli ktoś mnie o wiarę pyta, odpowiadam, że jestem rzymskim katolikiem. Ale nie obnoszę się z tym, bo liczy się to, jak żyję” – mówi w wywiadzie dla tygodnika „Idziemy” Sławomir Łosowski, muzyk, lider zespołu Kombi. „Był to dla mnie kolejny rok intensywnej pracy muzycznej, z promocją płyty „Minerał życia” na pierwszym planie. Różny jednak od poprzednich lat, bo w cieniu wojny u naszych granic, która okazała się wielkim wyzwaniem dla Polski” – opowiada artysta. w wydaniu znajdziemy tez materiał o winnicy w ujęciu Starego Testamentu. „Ziemia Święta bywa nazywana „krainą winnic”. Winnica i jej owoce, czyli winogrona, są symbolami dobrobytu i pomyślności. Jest również winnica i jej latorośle jednym z obrazów Kościoła” – czytamy.
Niedziela
Tygodnik „Niedziela” podejmuje tym razem temat samotności. „Co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka sam. W Wielkiej Brytanii aż 71% emerytów cierpi z powodu braku kontaktów społecznych, a co trzeci Australijczyk nie ma ani jednej zaufanej osoby. Samotność jednak coraz częściej dotyczy także młodzieży i ludzi w wieku produkcyjnym” – czytamy. „Nie siedźcie w domu, bądźcie między ludźmi, bądźcie aktywni, bo jak będziecie siedzieć w zamkniętych mieszkaniach, to będziecie chorować i przestanie się wam chcieć żyć” – mówi za to w wywiadzie Grazyna Omeljanuk-Szulc z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Politechnice Częstochowskiej. Tygodnik podejmuje też temat tego, jaki wpływ na budowane przez nas rodziny mają domy (a więc rodziny), w których się wychowaliśmy.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” znajdziemy materiał na temat pracy osób z niepełnosprawnością intelektualną. „26 tys. dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną korzysta z warsztatów terapii zajęciowej, których głównym celem jest przygotowanie do podjęcia pracy. Większość z nich nigdy do pracy nie pójdzie” – czytamy. Przeczytamy też o obowiązującej od niedawna dyrektywie Omnibus, która ma ustrzec klientów przed złymi praktykami ze strony sprzedawców. „Dyrektywa Omnibus powinna zwiększyć świadomość klientów. Dzięki niej będziemy trochę mniej bezbronni w relacjach ze sprzedawcami. To kolejny drobny, ale ważny krok w kierunku zwiększania świadomości zakupowej. Miejmy nadzieję, że nie ostatni” – czytamy. W numerze znajdziemy też tekst o zbliżającej się podróży Franciszka do Afryki.
Tygodnik Powszechny
W „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy ciekawy raport o finansach Kościoła. „Gdy mowa o pieniądzach, jedna owczarnia nie istnieje. Prawda rozciąga się między bogactwem największych diecezji a wstydliwie skrywaną kondycją najbiedniejszych parafii” – czytamy. Ważny temat na łamach „Tygodnika Powszechnego” podjął też Tomasz Terlikowski: „Dialog z islamem jest jednym ze strategicznych celów pontyfikatu Franciszka. Jednocześnie religia ta jest trudnym wyzwaniem dla chrześcijańskiej teologii”. 29 stycznia odbędzie się XXXI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji redakcja tygodnika rozmawia z Różą Rzeplińską, działaczką pozarządową. „Przez lata byliśmy beneficjentami pomocy, otwierając zagraniczne paczki z pomarańczami i rajstopami. Az tu nagle ktoś mówi: hej, stoicie już na nogach, wy też możecie dawać. Owsiak pomógł nam zobaczyć siebie na nowo” – mówi rozmówczyni. Rozpoczął się Rok Szymborskiej. Z tej okazji Eliza Kącka pyta, dokąd zaprowadzi nas ten czas.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |