przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Tematem numer jeden najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” jest sprawa otrucia ks. Franciszka Blachnickiego. „Z komunikatu IPN wynika, że śmierć ks. Franciszka Blachnickiego 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa przez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Wykazały to czynności procesowe przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii i Węgier przez prokuratora Michała Skwarę, naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach” – pisze Andrzej Grajewski.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” nadal podejmowany jest temat zarzutów stawianych Janowi Pawłowi II. „Publiczny sprzeciw jest konieczny nie tyle nawet wobec ahistorycznych zarzutów stawianych św. Janowi Pawłowi II na podstawie donosów tajnych współpracowników SB, ile w obliczu idących w ślad za nimi oszczerstw powielanych bez skrupułów przez największe media” – apeluje ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

Po co nam spowiedź? Dlaczego Kościół przywiązuje do tego sakramentu tak dużą wagę? Wreszcie – czy spowiedź może odmienić życie? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w rozmowie z ojcem Bartłomiejem Hućką, jezuitą. „W życiu pobożnym bardziej odnosimy się do powinności, obowiązku, a nie do relacji osobowej z Panem Bogiem. Wtedy umyka nam moment spotkania z Bogiem żywym, który jest przebaczający, wyrozumiały, kochający – po prostu jest Rodzicem. Jeśli nie mamy takiego doświadczenia, wtedy pojawiają się trudności widoczne najbardziej właśnie w sakramencie pojednania. Pochodzą one z wykrzywionego w jakiś sposób obrazu Pana Boga” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Sąd uniewinnił osoby, które w 2020 r. przerwały Mszę św. Stwierdził, że oskarżeni chcieli jedynie wyrazić swój pogląd na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a odbiorcami ich zachowań byli sędziowie, politycy i biskupi. Tyle tylko, że przeszkodzili nie im, a zwykłym wiernym, który chcieli przeżyć niedzielną Eucharystię” – pisze Krzysztof Jankowiak.

Tygodnik Powszechny

W Tygodniku Powszechnym” podejmowany jest temat komisji, która ma być powołana przez KEP. „Biskupi powołają niezależny – jak zadeklarowali – zespół badawczy, który najpierw przebada archiwa IPN i zidentyfikuje księży wykorzystujących seksualnie małoletnich w czasach PRL, a potem sprawdzi, co na ich temat znajduje się w archiwach kościelnych. Abp Marek Jędraszewski postawił na zebraniu plenarnym warunek: zgodę na badanie sprawy Wojtyły musi wydać Watykan” – pisze Artur Sporniak.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze