przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Nie debaty o naprawianiu Kościoła, ale pokuta, jedność, służba, ewangelizacja i dzielenie się jej owocami. Tylko to jest w stanie ożywić Kościół. Konferencja w Londynie dla blisko 6000 liderów chrześcijańskich z całego świata odsłoniła siłę Bożego działania tam, gdzie ludzie potraktowali to całkowicie dosłownie” – pisze Jacek Dziedzina w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”.

Idziemy

„Białe suknie jak dla księżniczek, plastikowe wianki, stosy kwiatów, ekskluzywne restauracje i drogie prezenty – trwa komunijny show. Czy pośród bieganiny, aby przygotować się do tego wydarzenia, nie gubi się sensu przyjęcia I Komunii Świętej?” – zastanawia się Marta Kawalec na łamach nowego numeru „Idziemy”.

Niedziela

„Pragnienie udzielenia chrztu dziecku wychowywanemu przez parę osób tej samej płci może napotykać poważne trudności. Chociaż zgodnie z nauczaniem Kościoła chrzest jest sakramentem koniecznym do zbawienia, Kościół może jednak odmówić jego udzielenia, gdy nie ma żadnej nadziei na to, że dziecko otrzyma wychowanie chrześcijańskie. Czy odmowa chrztu jest w takiej sytuacji usprawiedliwiona?” – pisze ks. Piotr Majer na łamach „Niedzieli”. Wydaje się jednak, że sformułowanie dotyczące konieczności chrztu jest dość nieprecyzyjne w kontekście Katechizmu Kościoła Katolickiego, który naucza, że „chrzest jest konieczny do zbawienia dla tych, którym była głoszona Ewangelia, i którzy mieli możliwość proszenia o ten sakrament”. To istotne dopowiedzenie.

Przewodnik Katolicki

W kolejnym wydaniu „Przewodnika katolickiego” przeczytamy o polityce w kontekście Kościoła. „Spotkanie Kościoła i polityki zawsze budzi emocje. Gdzie kończy się wspólna troska o dobro człowieka i konstruktywna współpraca, a zaczyna koniunkturalizm i wzajemne wykorzystanie dla osiągania własnych celów? Przed zbliżającymi się wyborami biskupi próbują znaleźć na to pytanie odpowiedź – a ona staje się przyczynkiem do rachunku sumienia dla nas wszystkich” – czytamy w tekście Moniki Białkowskiej.

Tygodnik Powszechny

„Czy do seminariów przychodzić będą dojrzali mężczyźni, a nie młokosy po maturze? W Łodzi już to ćwiczą” – pisze Stanisław Zasada o seminarium duchownym dla mężczyzn w wieku 35+. „Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń od dekady przyjmuje mężczyzn, którzy mają co najmniej trzydzieści pięć lat. Na pierwszy rok zgłosiło się czternastu kandydatów. Tyle samo co do seminarium w Tarnowie, które ma najwięcej alumnów” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze