Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Spadek powołań doprowadził do łączenia się seminariów duchownych, a jednocześnie wdrażane są nowe zasady formacji kapłańskiej, które mają kształcić kleryków potrafiących odpowiedzieć na wyzwania współczesności. To może wpłynąć pozytywnie na powołania” – pisze Bogumił Łoziński na łamach „Gościa Niedzielnego”. „Kapłan musi być człowiekiem, który żyje z ludźmi, nieustannie wchodzi z nimi w relacje i dzieli się z nimi swoją wiarą” – mówi z kolei bp Damian Bryl.
Idziemy
Tygodnik „Idziemy” sporo miejsca poświęca zbliżającej się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. „Uroczystość Bożego Ciała jest po to, żebyśmy sobie bardziej uzmysłowili realność i trwałość obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i głębiej ją przeżyli. Jest to tylko jeden z aspektów całego bogactwa Eucharystii, która z Chrystusowego ustanowienia jest również pamiątką Ostatniej Wieczerzy i uobecnieniem Jego jedynej Najświętszej Ofiary” – podkreśla ks. Henryk Zieliński.
Niedziela
„W jaki sposób w chlebie i winie jest obecny Jezus? Utożsamienie połamanego do jedzenia chleba z ciałem Chrystusa wymyka się objaśnieniom, choć teologia próbuje je podejmować” – pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” Michał Wojciechowski. „Msza św. wywodzi się, jak wiemy, z Ostatniej Wieczerzy, którą Jezus spożył wraz z uczniami. Stanowi przypomnienie Ostatniej Wieczerzy, męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa” – czytamy.
Przewodnik Katolicki
„Regułą spisaną w połowie pierwszego tysiąclecia przez św. Benedykta z Nursji kierowało się kilkadziesiąt pokoleń mnichów. Wydawałoby się, że w dobie tiktokowej ewangelizacji myśl człowieka żyjącego półtora tysiąca lat temu nie może być atrakcyjna — a mimo to wciąż inspiruje” – pisze Aleksander Barszczewski na łamach „Przewodnika Katolickiego”. Opisuje on życie w klasztorze benedyktyńskich mnichów na południu Francji.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy rozmowę Anny Goc z ks. Piotrem Studnickim. „Jeszcze kilka lat temu usłyszałem opinię, że nas ochronił komunizm, bo wpływy Zachodu były mniejsze, a poza tym Kościołowi zabrano katechizację w szkołach, więc księża mieli mniejszy dostęp do małoletnich” – mówi kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |