Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Czy uwielbienie jest Bogu do czegokolwiek potrzebne? Z takim pytaniem na łamach najnowszego „Gościa Niedzielnego” mierzy się Marta Miłuńska, założycielka Projektu Przebudzenie. „Uwielbienie to postawa serca. A przecież nasze serce formuje się, uczy się »od małego«. Niestety, niewielu od dzieciństwa ma szansę być formowanym do miejsca, w którym serce potrafi być wdzięczne i zachwycone tym, że Bóg jest Bogiem. Bo to istota uwielbienia!” – mówi rozmówczyni Marcina Jakimowicza. W numerze znajdziemy tez materiał o losach kapłanów wypędzonych przez Rosjan z terenów okupowanych w Ukrainie. „Gdy mnie aresztowali, modliłem się na różańcu za przesłuchujących mnie agentów, by mogli spotkać Chrystusa. Różaniec ściskałem też w dłoni, idąc na wygnanie” – opowiada jeden z bohaterów tekstu. A w wakacyjnym cyklu redakcja zaprasza tym razem na odwiedziny w kopalni soli w Bochni.

Idziemy

„Lekceważenie gestów podjętych przez przedstawicieli episkopatów rzymskokatolickich i grekokatolickich Polski i Ukrainy byłoby czymś niewłaściwym. Jednak przecenianie ich i żywienie nadziei, że oto w stosunkach między Polakami i Ukraińcami rozpoczyna się nowa epoka, byłoby naiwne” – czytamy w najnowszym wydaniu „Idziemy”. W numerze tez o egzorcyzmach: „Egzorcyzmy intrygują. Dla jednych to przejaw głupoty i zacofania rodem ze średniowiecza, dla drugich fascynujący dowód na istnienie zła osobowego, które opanowuje człowieka”. Sporo tez treści poświecono 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. Jest tez o książkach dla dzieci. „Nie od dziś wiadomo, że pisanie książek dla najmłodszych to bardzo dochodowy interes. W pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających pisarzy minionego roku znalazły się aż cztery autorki książek dla dzieci. Czego szukamy w takiej literaturze, a co znajdujemy?” – czytamy.

Niedziela

W „Niedzieli” przeczytamy w tym tygodniu o apostazji: „Zdarza się, że ktoś zgłasza się do proboszcza i oznajmia zamiar wystąpienia z Kościoła. Domaga się przy tym anulowania aktu chrztu, skreślenia swoich danych z księgi ochrzczonych lub zamieszczenia w niej adnotacji o wystąpieniu. Jakie są konsekwencje takiego odejścia i jakie są warunki powrotu do wspólnoty Kościoła?”. Poza tym w numerze jest też wywiad z dr hab. Jackiem Reginią-Zacharskim, specjalistą w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego, skupiony wokół wojny wywołanej przez Rosję. „Długo wyczekiwaną kontrofensywę porównuje się z błyskawiczną akcją armii ukraińskiej sprzed roku, na kierunku charkowskim. Stąd rozczarowanie tempem obecnych działań. Tyle że siły ukraińskie przez ten rok poniosły dotkliwe straty i wciąż trzeba je odbudowywać. A gdy Ukraińcy przygotowywali się do kontrofensywy, Rosjanie też nie zasypiali gruszek w popiele, tylko budowali umocnienia. Ukrainie nie uda się ich zdobyć z marszu, bo jej siły szybko się zużyją. Trzeba oszczędzać żołnierzy” – dzieli się rozmówca.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” w tym tygodniu o emocjach – naszych niezrozumianych sojuszniczkach. „Co czujesz? Zmęczenie, miłość, radość, przyjemność, zazdrość… Gdyby to wszystko spróbować określić jednym słowem, powiedzielibyśmy: emocje, ale czy aby na pewno? Emocje są trudnym tematem do zrozumienia, ponieważ to, co nazywamy emocjami, jest skomplikowanym zjawiskiem angażującym praktycznie całego człowieka – zarówno jego ciało, psychikę, jak i rozum. Co więcej, istnieje wiele teorii emocji i każda opisuje człowieka troszeczkę inaczej. Właśnie dlatego warto bliżej się temu tematowi przyjrzeć”. W numerze także o jeździe na rowerze. „(…) rower jako środek komunikacji pozwala poczuć wolność, jakiej nie da się porównać z żadnym innym sposobem poruszania się po drogach i bezdrożach podróżniczych tras. A że dodatkowo wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, portfel i środowisko, ma niemały potencjał na lidera wśród sposobów wakacyjnego spędzania czasu, niezależnie od tego, czy podróżujemy w pojedynkę, w parze czy rodzinnie” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy rozmowę z dr. Adamem Eberhardtem, politologiem, o wojnie prowadzonej przez Władimira Putina. „Jednak bez względu na to, ile dywizji, czy właściwie brygad, Putin byłby w stanie dodatkowo utworzyć, to robi się coraz bardziej oczywiste, że nie jest zdolny zwyciężyć w tej wojnie. Tak jak siły papieża, wbrew kpinom Stalina, nie określała liczba dywizji, tak słabość Rosji to problem wykraczający poza liczebność i morale jej sił zbrojnych” – czytamy. W numerze tez ciekawa rozmowa z Michałem Książkiem, reporterem – m.in. o obserwowaniu przyrody. „Promuję lupy i lornetki, a nawet lunety, bo te sprzęty umożliwiają oglądanie zwierząt z bezpiecznej dla nich odległości. Ale w przyrodoznawstwie są dwie szkoły, jedni mówią, że trzeba siedzieć i czekać, aż zwierzęta i bodźce przyjdą, inni uważają, że trzeba iść i szukać. (…) Łączę te metody” – opowiada rozmówca Joanny Wiśniowskiej. Znajdziemy też materiał o akcji „Kościół wolny od polityki”, którą zorganizował Kongres Katoliczek i Katolików. Redakcja zastanawia się też nad tym, „jak rozmawiać o zbrodni wołyńskiej”. Ciekawy jest też wywiad z słowacki socjologiem na temat naszych południowych sąsiadów. Słowację czekają w przyszłym roku wybory prezydenckie, a obecna prezydentka – Zuzanna Čaputová – ogłosiła, że w nich nie wystartuje. „Ma do tego prawo, choć trudno znaleźć w świecie polityka, który wycofuje się, mając wygraną w kieszeni. Čaputová wygrałaby z każdym z potencjalnych kontrkandydatów” – mówi „Tygodnikowi Powszechnemu” Michal Vašečka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze