Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Biblia wspomina o obecności aniołów w kluczowych momentach historii zbawienia. Mają także swoje miejsce w życiu i nauczaniu Chrystusa. Co mówią Ewangelie o ich relacji do Jezusa?” – pisze o tym na łamach „Gościa Niedzielnego” ks. Rafał Bogacki. „Gdy autorzy ksiąg starotestamentalnych wspominają o obecności aniołów, najczęściej nazywają ich posłańcami (hbr. malak). Inne tytuły, które nadają tym tajemniczym postaciom, to: mocarze, bohaterowie, najwyżsi, moce niebieskie, synowie Boży czy święci. Miejscem ich służby jest niebo, „mieszkanie” Boga, ale posłuszni poleceniom Stwórcy pojawiają się także na ziemi” – czytamy.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” w kontekście ostatnich wydarzeń podejmowany jest temat relacji polsko-ukraińskich. „Czy to koniec przyjaźni polsko-ukraińskiej, która rozkwitła po rosyjskim ataku na Kijów, i dawała nadzieję na bliską współpracę obu państw i obu narodów? Tego jeszcze nie wiemy. Na pewno to moment poważnej redefinicji wzajemnych relacji” – zauważa Jacek Karnowski.

Niedziela

W najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” przeczytamy rozmowę z kard. Grzegorzem Rysiem. „Jestem przekonany, że Kościół w Polsce jest wielotwarzowy, choć przy tym pojawia się pytanie, jak tę wielotwarzowość znosi, tzn. na ile się nią cieszy, a na ile przeżywa ją jako źródło podziałów. Niemniej Kościół w Polsce jest na pewno wielotwarzowy i chwała Bogu za to” – mówi rozmówca tygodnika. „Jeśli Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy, to po co się starać, po co się zmieniać? Czym są wobec tego wymagania, które stawia nam Bóg, albo te, które sami sobie stawiamy? A może jednak na Bożą miłość trzeba sobie zasłużyć?” – na te pytania odpowiada ks. Janusz Wilk.

Przewodnik Katolicki

„Synodalne zaproszenie papieża Franciszka zdaje się mieć niewiele wspólnego z tematami, z którymi jedziemy na synod. Wiele ważnych kwestii zostało po drodze zapomnianych. Jeśli Kościół ma być synodalny, nie można na to zapomnienie pozwolić” – pisze Monika Białkowska w „Przewodniku Katolickim”. „Zadziwiające jest, jak bardzo zmieniło się nasze myślenie o synodzie od momentu, w którym został ogłoszony. W swoich założeniach miał być poświęcony synodalności. Miał stać się swoistym ćwiczeniem nowego stylu bycia i rozmowy w Kościele i o Kościele. Jego tematem były komunia, uczestnictwo i misja. Tuż przed startem pierwszej sesji plenarnej w Rzymie odnieść można wrażenie, że najważniejszymi poruszanymi na niej tematami będzie celibat, diakonat kobiet i miejsce osób homoseksualnych w Kościele” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym „Tygodniku Powszechnym” Artur Sporniak rozmawia z Moniką Białkowską o funkcjonowaniu żeńskich zgromadzeń zakonnych. „W pewnym momencie mojej kariery dziennikarskiej powiedziałam sobie, że nie będę więcej pracowała z siostrami, po prostu szkoda mojego czasu. Bo kiedy jadę i rozmawiam, to one najpierw są sympatyczne i wychodzi z tego fajny tekst. A potem przychodzi autoryzacja, po której dostaję zupełnie inny tekst, który przypomina ulotkę powołaniową. I to robi się niestrawne – ja tego nie chcę dawać swoim czytelnikom. Mam wtedy wrażenie, że ktoś buduje przed nami pewną dekorację o życiu zakonnym, a nie mówi nam prawdy o nim” – mówi Białkowska.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze