Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„W Rzymie rozpoczął się trzeci etap tzw. Synodu o synodalności – Zgromadzenia Synodu Biskupów: Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja. Jedną z najbardziej znaczących nowości jest udział w nim osób świeckich z prawem głosu, w tym także kobiet. Trwa pierwsza sesja, która zakończy się 29 października. Druga odbędzie się w październiku 2024 r. Do tego momentu zmierzały dotychczasowe etapy – diecezjalny i kontynentalny” – temat omawia na łamach „Gościa Niedzielnego” Franciszek Kucharczak.

Idziemy

„Na spacerze, w poczekalni czy podczas obierania ziemniaków. Można go odmawiać niemal przy każdej okazji. Różaniec nie jest wyłącznie dla seniorów. Sięga po niego coraz więcej ludzi młodych” – pisze Magdalena Prokop-Duchnowska w „Idziemy”. Ponadto przeczytamy też o nadziejach związanych z trwającym w Kościele katolickim Synodem o Synodalności zwołanym przez papieża Franciszka – mówią o tym znane z życia publicznego osoby świeckie. Wypowiedzi zebrała Irena Świerdzewska.

Niedziela

„Tajemnice różańcowe powinno się odmawiać czy rozważać? Wielu nie może sobie wyobrazić swojej modlitwy bez Różańca, dla innych to nudna, usypiająca forma modlenia się. Na czym polega fenomen tej prostej ewangelicznej modlitwy?” – pisze o tym w najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” ks. Janusz Lekan. Znajdziemy również temat wyborczy. „Nawet jeśli nie popieram do końca jakiejś partii czy lidera, ale swojego kandydata dobrze znam, wiem, że pomaga ludziom, to chciałbym, żeby to dalej robił. To mi daje komfort głosowania” – podkreśla dr hab. Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przewodnik Katolicki

„W drodze powrotnej z Mongolii Franciszek powiedział żartobliwie o swoim możliwym następcy, nazywając go Janem XXIV. Warto zastanowić się nad tymi słowami po ostatnim konsystorzu, który wskazuje kierunek, jaki Kościołowi nadaje papież” – pisze Michał Kłosowski w „Przewodniku Katolickim”. „Franciszek 17 grudnia skończy 87 lat. Nie musi przechodzić przez ciężary kampanii wyborczej, ale podczas podróży do Mongolii na przełomie sierpnia i września przyznał, że ze względu na wiek będzie chciał ograniczyć podróże apostolskie” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

„To najważniejsze wydarzenie pontyfikatu Franciszka, a może nawet jego zwieńczenie. Dla niepoznaki nazywa się je wciąż „zwyczajnym synodem biskupów”, choć wiadomo, że nie jest ani zwyczajne, ani biskupie. Synod nie zaspokoi oczekiwań, ale i nie uspokoi obaw” – pisze Edward Augustyn w „Tygodniku Powszechnym”. „To nie miał być synod o kobietach i ich miejscu w Kościele. Okazało się jednak, że w ramach procesu konsultacji głosy, by wziąć pod uwagę miejsce kobiet w Kościele, nie dały się zagłuszyć” – czytamy z kolei w tekście Zuzanny Radzik.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze