fot. pixabay/Darte

Bp Szymon Stułkowski: Boża wszechmoc najbardziej objawia się w łasce przebaczenia

– Najbardziej możemy naśladować Pana Boga w Jego wszechmocy, kiedy potrafimy przebaczyć. Boża wszechmoc najbardziej objawia się w łasce przebaczenia. – mówił bp Szymon Stułkowski, który przewodniczył tegorocznym uroczystościom św. Faustyny Kowalskiej, Patronki Miasta Łodzi.

Już po raz 20. Łodzianie oddali cześć św. Faustynie – Patronce Łodzi – przyzywając jej wstawiennictwa w liturgiczne wspomnienie Apostołki Miłosierdzia – 5 października br. mszy św. koncelebrowanej w parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi przewodniczył i kazanie wygłosił bp Szymon Stułkowski – biskup płocki. W słowach przywitania biskup Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej, przypomniał, że świątynia wybudowana została na szlaku, który przeszła Helena Kowalska z miejsca, w którym brała udział w zabawie do katedry św. Stanisława Kostki, gdzie leżąc krzyżem przed tabernakulum usłyszała polecenie Jezusa „jedź natychmiast do Warszawy, tam wstąpisz do klasztoru”. – Powstanie tutejszej parafii i patronat jej nad naszym miastem, to wielkie dzieło księdza arcybiskupa seniora, który jak mnie dziś zapewnił pozostaje z nami w modlitewnej łączności. – powiedział bp Pękalski.

>>> Święta siostra Faustyna Kowalska. Boże miłosierdzie dla każdego grzesznika

Patronka Łodzi

Podczas homilii zwrócił uwagę, że Boża wszechmoc najbardziej objawia się w łasce przebaczenia i najbardziej możemy naśladować Pana Boga w Jego wszechmocy, kiedy potrafimy przebaczyć.

Po zakończeniu liturgii wyruszyła procesja z relikwiami św. Faustyny z kościoła jej poświęconego do łódzkiej katedry, w nawiązaniu do drogi, którą przemierzyła z parku Wenecja w Łodzi do katedry św. Stanisława Kostki, gdy po raz pierwszy zobaczyła Pana Jezusa cierpiącego. Podczas procesji wierni wysłuchali fragmentów „Dzienniczka” oraz wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po dotarciu do katedry, został odmówiony akt oddania Archidiecezji Łódzkiej Jezusowi Miłosiernemu, a bp Marek Marczak udzielił błogosławieństwa relikwiami Patronki Łodzi.

bp Szymon Stułkowski, fot. Justyna Nowicka / Misyjne Drogi

Uroczystość Patronki Łodzi zakończył koncert oratoryjny z okazji 100-lecia Objawień św. Siostry Faustyny zatytułowany Radość Miłosierdzia, w którym wystąpili Iwona Socha, Andrzej Lampert, Michał Sławecki oraz chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi, jak również chór Kameralny Vivid Singers.

Radykalne zaufanie Chrystusowi

Z kolei bp Piotr Libera w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku powiedział, że chrześcijanie umierając rodzą się na nowo – dla nieba i tak było też z siostrą Faustyną. W chwili śmierci w jej sercu zamieszkał na zawsze „Jezus cichy i pokornego serca”. Duchowny zaznaczył, że lata jej ziemskiej pielgrzymki stały się żywą Ewangelią – „dobrą nowiną pisaną cierpieniem, niezrozumieniem, pisaną trudami i zmaganiami”. Były to jednak także „dni radości, częstego i niezwykle zażyłego, intymnego obcowania z Jezusem Chrystusem, czas radykalnego zaufania Mu”.

Bp Libera wskazał, że s. Faustyna upodobniła się do swego Jezusa Chrystusa przechodząc najpierw czas „pustyni”, będącej wewnętrzną walką, czasem odrzucenia i sądzenia, przejawami upokorzenia i niezrozumienia ze strony ludzi – także ludzi Kościoła. Podczas lektury „Dzienniczka” uderza fakt, że słowo „cierpienie” najczęściej pojawia się wtedy, kiedy mowa jest o męce Chrystusa i wtedy, kiedy doświadczają Faustynę jej współsiostry.

s. Faustyna Kowalska, fot.wikimediacommons/Autorstwa http://www.marian.org/, Domena publiczna

Bp Libera przypomniał, że w „Dzienniczku” jego Autorka zapisała również regułę dla nowego zgromadzenia zakonnego, jakie miało powstać w przyszłości. Akcentowała w niej miłosierdzie jako fundament, podstawową zasadę życia. Dodał, że dzięki s. Faustynie miłosierdzie „dotarło na peryferie Kościoła”, objęło cały świat. Tajemnica ta „przekroczyła mury, systemy polityczne, przełamała ludzki opór”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze