Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” tekście „Wysłuchaj mnie!” Marcin Jakimowicz rozmawia z Joanną Mazur o tym, jak opowiedzieć młodym o Kościele by nie wylewać dziecka z kąpielą. Z kolei Agnieszka Huf i Wojciech Teister pytają dogmatyka, ks. prof. Jacka Kempę, o szczegóły papieskich odpowiedzi na kardynalskie dubia. Jest także analiza raportu dotyczącego Kościoła katolickiego w Polsce przygotowana przez Bogumiła Łozińskiego.
Idziemy
Tegoroczny Dzień Papieski świętujemy pod hasłem „Cywilizacja życia”. A czym jest kultura śmierci, przed którą ostrzegał św. Jan Paweł II? Jakie są jej źródła i jak jej przeciwdziałać? – o to pyta w najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” prof. Michał Gierycz.
Magdalena Prokop-Duchnowska w tekście „Strata i nadzieja” opowiada historie rodzin, które doświadczyły straty dziecka, ale nie utraciły nadziei. Nawiązuje tym samym do Dnia Dziecka Utraconego, który przypada 15 października.
Kolejnym tematem jest watykańska polityka wschodnia. „Watykan znany jest ze skuteczności swojej polityki międzynarodowej. Tyle że ta skuteczność niekoniecznie miała miejsce zawsze. Przykładem mogą być relacje z Rosją – czy to sowiecką, czy imperialną” – pisze Piotr Kościński.
Niedziela
W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” znajdziemy tekst na temat najnowszej adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Laudate Deum”. „Nie można inaczej nazwać stwierdzenia, że owszem, mamy jeszcze trochę czasu – choć nikt nie wie ile – ale wiemy, iż jest go niebezpiecznie mało. Pędzimy po prostu do punktu, z którego już nie będzie powrotu, bo zmiany staną się nieodwracalne. Chodzi oczywiście o zmiany klimatyczne” – czytamy.
Redakcja pisze tez o „czarnej śmierci” XXI wieku, czyli o spadku religijności, mentalności antykoncepcyjnej i aborcyjnej, hedonizmie, szalejącym feminizmie, tanim seksie i pornografii. Wspomina te zjawiska jako najgroźniejsze zjawiska kulturowe, których skutkiem jest pogłębiający się kryzys rodziny i demografii.
Przewodnik Katolicki
Synod zdaje się przede wszystkim znakiem tego, że Kościół nie jest aż tak bardzo odsunięty od świata, jak wielu chciałoby widzieć. O jesiennej fazie Synodu o Synodalności w tekście „Aggiornamento 2.0” pisze na łamach „Przewodnika Katolickiego” Michał Kłosowski.
Z kolei Monika Białkowska w tekście „O co chodzi kardynałom” wspomina o tym, że jedni wieszczą upadek Kościoła. Inni widzą rozpoczynającą się schizmę. Dubia, czyli pytania kardynałów i odpowiedzi papieża Franciszka, wzbudziły wiele emocji.
Jest też materiał o studenckim życiu. Kojarzy się z sielanką i beztroską, ale w rzeczywistości ten okres bywa jednym z trudniejszych w życiu. Szczególnie dla studiujących daleko od swojej rodzinnej miejscowości. Pisze o tym Piotr Wójcik.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” rozmowa z pierwszą polską biskupką luterańską. „Kobiety po teologii jeszcze niedawno słyszały pytania typu: co z tobą jest nie tak, że sobie do tej pory nie znalazłaś męża? Mnie zaproponowano pracę kościelnej” – mówi bp. Paulina Hławiczka-Trotman.
Redakcja pisze też o nadchodzących wyborach parlamentarnych. Czy to ostatnie wybory, w których ktokolwiek pyta o stanowisko Kościoła? Czy Kościół naprawdę ma potężny wpływ na politykę? Czy w tej diagnozie jest więcej mitu niż prawdy? Czy życie tego mitu na naszych oczach dobiega właśnie końca? – odpowiedzi na te pytania próbują znaleźć autorzy „Tygodnika Powszechnego”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |