Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Rzeź na cywilach, której dokonali 7 października terroryści Hamasu, przenosi konflikt izraelsko-palestyński na ekstremalny poziom brutalności i obróci w ruinę całą Strefę Gazy” – pisze Maciej Legutko. „Ten dzień przejdzie do historii jako najkrwawszy w historii Izraela. Tamtejsze media piszą o największej narodowej tragedii od zakończenia Holocaustu. Według codziennie aktualizowanych danych 12 października liczba ofiar po stronie Izraela wyniosła co najmniej 1200 osób, a około 95 osób pozostaje zaginionych po porwaniu do Strefy Gazy” – czytamy.
Idziemy
Różaniec z kolegami z korporacji? Modlitwa za osoby spotykane w pracy? Jak wygląda dyskretne i skuteczne apostolstwo świeckich – opisuje Barbara Stefańska. „Mamy najszybsze w Europie tempo laicyzacji społeczeństw, a szczególnie młodzieży. Co z tym robimy? I co moglibyśmy zrobić?” – o tym pisze z kolei ks. Henryk Zieliński.
Niedziela
Redakcja „Niedzieli” zwraca uwagę na pewien paradoks. Polacy deklarują, że najważniejsza jest dla nich rodzina tymczasem de facto jest coraz więcej tych rozbitych i poranionych. „Dziwna sprawa. W Polsce rozwodzi się coraz więcej małżeństw – w 2022 r. dokładnie 60 162. Mimo to przeprowadzane od lat badania niezmiennie pokazują, że numerem jeden na liście życiowych sukcesów przeciętnego Polaka pozostaje rodzina” – zauważa Katarzyna Woynarowska.
Przewodnik Katolicki
„Tak zwana Pandora Gate to opowieść nie tylko o ciemnych kulisach życia najpopularniejszych polskich twórców internetowych, ale też o upadku i rozumieniu autorytetów przez dzieci i nastolatków, patologizacji treści i coraz trudniejszym nadążaniu rodziców za tym, czym interesują się ich dzieci w internecie” – pisze Anna Druś na łamach najnowszego wydania „Przewodnika Katolickiego”.
Tygodnik Powszechny
W „Tygodniku Powszechnym” przeczytamy o roli sumienia i rozeznawania duchowego. „Wielu ochrzczonym, świeckim i duchownym, oba terminy – sumienie i rozeznawanie – często kojarzą się z zagrożeniem, wywołują lęk przed subiektywizmem, rozwodnieniem doktryny i nieokiełznaną wolnością oraz indywidualizmem. Dlaczego? Ponieważ zostaliśmy wychowani w zupełnie innym modelu, nacechowanym głębokim rozdarciem: z jednej strony sumienie, niepewne, podatne na błąd, a z drugiej prawo i autorytet kościelny, przy cichym założeniu, że Duch Święty działa tylko przez głos władzy duchowej, prawo spisane i Ewangelię. Przez sumienie wierzącego czy ogólnie człowieka już słabiej bądź w ogóle” – pisze Dariusz Piórkowski SJ.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |