przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Statystyka jest imponująca. To Kościół jest drugą po państwie instytucją świadczącą pomoc najuboższym, a dzięki armii wolontariuszy wsparcie dociera do ok. 3 milionów beneficjentów” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Marcin Jakimowicz. „W Polsce działa aż 891 katolickich organizacji charytatywnych, w tym 445 prowadzonych przez zakony żeńskie, 239 prowadzonych przez zakony męskie oraz 207 organizacji diecezjalnych i ogólnopolskich” – czytamy.

Idziemy

Czy możliwe jest wyprowadzenie religii ze szkół, unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej i inne rodzaje „opiłowania” katolików? Wyjaśnia to dr hab. Justyna Krzywkowska w wywiadzie Barbary Stefańskiej. „Aż 16 mln stron zawierają akta dotyczące Piusa XII w archiwach watykańskich, trzy lata temu udostępnione historykom przez papieża Franciszka” – o tym, co w nich jest pisze Ignacy Masny.

Niedziela

W tygodniku „Niedziela” znajdziemy podsumowanie i jednocześnie komentarz do zakończonego w Rzymie spotkania synodalnego. „Praktyki duszpasterskie na świecie z powodu odmienności cywilizacji, historii, kultury i obyczajów mogą się różnić, ale nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne – takie są główne wnioski z pierwszej rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów” – pisze Artur Stelmasiak.

Przewodnik Katolicki

„Synod o synodalności nie miał wprowadzać w Kościele zmian doktrynalnych – i tego nie robi. Jednak już same podane na nim propozycje do dyskusji niosą w sobie potencjał, który miejscami jest rewolucyjny. Synod może realnie zmienić Kościół” – pisze Monika Białkowska. „Wszystko, co na razie zawarte zostało w sprawozdaniu podsumowującym pierwszą sesję synodu, jest jedynie listą propozycji i tematów do dalszego rozważania. Nie można zatem mówić o żadnych rozstrzygających postanowieniach czy decyzjach” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

Czy Kościół potrzebuje dzisiaj dyskusji na temat opętań i przeprowadzanych egzorcyzmów? „Fala największego szaleństwa wokół egzorcyzmowania dawno się już przewaliła nad polskim Kościołem. Przebój HBO Max z Russellem Crowe’em i wydane właśnie tłumaczenie podręcznika dla egzorcystów próbują wskrzesić tamto podejście do szatana i opętań” – pisze Maciej Müller.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze