Przegląd prasy katolickiej

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Franciszek Kucharczak pisze o tym dlaczego katolik nie może należeć do masonerii. „Zaprzysiężeni bracia, najściślejsze tajemnice, sekretne rytuały – wolnomularstwo od wieków ekscytuje. Od wieków też koliduje z chrześcijańską doktryną” – czytamy.

Idziemy

O tym, co jest istotą modlitwy i jakie ma znaczenie postawa podczas niej mówi o. Jacek Salij OP. „Niezależnie od tego, czy do modlitwy klękamy, czy modlimy się w postawie siedzącej lub stojącej, pilnujmy tego, żeby również nasze ciało wyrażało szacunek, miłość, oddanie, ale także pokorę. Bo przecież modlitwa jest to stawanie przed obliczem Boga. Jest taka dominikańska ikona pokazująca dziewięć sposobów modlitwy św. Dominika. Ten święty lubił całymi nocami modlić się w pustym kościele i swoją modlitwę dopełniał różnymi postawami ciała. Po prostu chciał się modlić naprawdę całym sobą” – czytamy.

Niedziela

„Czy w Niepokalanym Poczęciu chodzi o cudowne poczęcie Maryi bez udziału ojca czy raczej o Jej istnienie jako człowieka od początku bez grzechu? W jakim celu Pan Bóg dokonał tego cudu?” – pisze o tym ks. Janusz Lekan. „Ten dogmat maryjny został ogłoszony w 1854 r. przez papieża Piusa IX. Dlaczego tak późno? To przykład tego, w jaki sposób dokonuje się w Kościele zrozumienie tajemnic wiary, które Bóg nam objawił dla naszego zbawienia. Tu znajduje konkretną realizację to, co widać w tle inspirowanej przez papieża Franciszka synodalności Kościoła” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Można się spotkać ze zdaniem, że powtarzanie ustalonych formuł modlitwy to klepanie (w domyśle: bezmyślne) tekstów napisanych przez innych ludzi. W tę kategorię wrzucana jest także Modlitwa Pańska” – pisze Elżbieta Wiater. „Uznanie prawdy, że Bóg jest moim ojcem, jest zgodą na wejście w sieć relacji, nawet jeśli nie zawsze są one satysfakcjonujące i wygodne” – pisze autorka.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” Edward Augustyn punktuje nieścisłości w wypowiedziach papieża Franciszka. Zwraca też uwagę na działania i decyzje, które wprost szkodzą Kościołowi. „Franciszek lubi cytować pouczające historie, zaczynające się od słów: „Nie wiem, czy to prawda, ale…”. Korzysta z niezweryfikowanych źródeł, powołuje się na nieprawdziwe informacje. Bo nie o prawdziwość faktów mu chodzi, ale o ich przydatność” – pisze Edward Augustyn.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze