Przegląd prasy katolickiej 30.12.2016

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jak co tydzień przygotowujemy dla Was przegląd prasy katolickiej. Zobacz, co w prasie piszczy!

Gość Niedzielny
Tematem „Gościa” jest przyjście na świat Zbawiciela. – W święta Bożego Narodzenia wpatrujemy się w znak Boga, którym jest człowiek – czytamy w najnowszym numerze czasopisma. Ks. Tomasz Jaklewicz tłumaczy także, skąd wzięła się tradycja posiadania w domu świątecznego drzewka, czyli choinki. W wywiadzie z nowym metropolitą krakowskim dowiemy się także, czy ks. Józef Tischner ucieszyłby się z tej nominacji. Maciej Legutko z kolei pisze o końcu czteroletniej bitwy o Aleppo. Nic jednak nie wskazuje na to, by Syria zbliżyła się do pokoju.
Tygodnik Niedziela
– Bardzo kręte były w Polsce drogi ostatniego Adwentu. Nie wszystkie udało się wyprostować, a niektóre jeszcze bardziej się zapętliły. Opozycja podjęła bowiem serię działań mających na celu sparaliżowanie prac parlamentu – pisze we wstępniaku redaktor naczelna, Lidia Dudkiewicz. Tematem numeru jest jednak 50. Światowy Dzień Pokoju. W związku z tym podejmowany jest m.in. wątek uchodźców i wojny domowej w Syrii. W tekście Piotra Frankowskiego przeczytamy o trzeciej wojnie światowej w kawałkach, czyli terroryzmie i perspektywach na przyszłość. Czy pokój na świecie jest w ogóle możliwy?
Przewodnik Katolicki
W najnowszym wydaniu rozmowa ks. Wojciecha Nowickiego z abp. Stanisławem Gądeckim. – Kościół ma charakter uniwersalny, a partia – częściowy. Łacińskie pars oznacza część – partia reprezentuje tylko jakąś część społeczeństwa i dlatego nie może reprezentować powszechnego Kościoła – podkreśla przewodniczący KEP. Znajdziemy również tekst ks. Krzysztofa Porosło o uroczystości Objawienia Pańskiego oraz wywiad z prof. Michałem Wojciechowskim o tym, czy Bóg posłużył się astrologią. Polecamy też artykuł „Nowy rok, nowe cele”, Krzysztofa Głowackiego oraz felieton Małgorzaty Terlikowskiej.
Tygodnik Powszechny
Tygodnik już nie po raz pierwszy zaskoczył bardzo polityczną okładką. Na pierwszej stronie czasopisma widzimy Donalda Trumpa, Władimira Putina oraz Jarosława Kaczyńskiego. W środku zapowiedź rocznic, które czekają nas w 2017 r. autorstwa ks. Adama Bonieckiego. Tematem „Tygodnika” jest prawda i jej obecność oraz zastosowanie w polityce i życiu publicznym. – Na tym właśnie polega przełom. Fakty nie muszą się już odnosić do rzeczywistości. Nie muszą się zgadzać z żadną obiektywną prawdą, której istnienia przecież nikt nie dowiódł. Zwłaszcza na Facebooku – pisze Dariusz Rosiak. Ponadto w „Tygodniku” rozmowa z prof. Antonim Dudkiem o sprawie Trybunału Konstytucyjnego oraz tekst ks. Tomaša Halika o kondycji chrześcijaństwa.
Zobacz także
Wasze komentarze