Przegląd prasy katolickiej

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Tygodnik Powszechny

„Tygodnik Powszechny” proponuje w tym tygodniu czytelnikom ciekawy tekst o Supermanie – do kin wchodzi właśnie kolejny film o tym superbohaterze. „To ptak! Nie, to samolot!… Nie, nie, to nie jest kolejny tekst rozpoczynający się od sugestii, że facet w spandeksie i z podkręconym loczkiem może wyglądać jak ptak albo samolot. Z okazji wchodzącego właśnie na polskie ekrany „Supermana” w reżyserii Jamesa Gunna pytamy, czy Kal-El – syn planety Krypton, który przybył na Ziemię, by wskazać ludzkości światło – wciąż jest tym, kim był przez ostatnie stulecie? Symbolem nadziei w beznadziejnym świecie? Metaforą żydowskiego doświadczenia Holokaustu, emigracji i poszukiwania nowej tożsamości? Amalgamatem Golema, Samsona, Chrystusa i Mojżesza? Każdym po trochu? Czy nikim w całości?” – czytamy. W wydaniu także o tym, co tak naprawdę dzieje się teraz na granicy polsko-niemieckiej: „Pierwszą fazę sporu o migrantów na polsko-niemieckiej granicy gabinet Donalda Tuska przegrał i z Niemcami, i z opozycją w kraju. W drugiej sporo jest jeszcze do wygrania. Na czele z przyszłością strefy Schengen”. „Biskupi niebezpiecznie zmieniają kierunek Kościoła w Polsce. Do czego to doprowadzi?” – pyta z kolei w bardzo interesującym artykule Artur Sporniak. Wspominając ostatnie decyzje Episkopatu publicysta podkreśla: „Te posunięcia, przyjęte zdecydowaną większością głosów, mają dalekosiężne konsekwencje – zmieniają kierunek, w którym chce kroczyć episkopat. Wygrała opcja krótkowzroczna, antyreformatorska i ignorująca słuszne oczekiwania świeckich, przede wszystkim osób skrzywdzonych. Sposób działania – jak głosi stara mądrość – ujawnia naturę działającego, można więc pokusić się o naszkicowanie od nowa uśrednionego portretu polskiego biskupa”. W wydaniu także bardzo ważna rozmowa z klimatologiem, René van Westenem. Redakcja pyta naukowca, co się stanie jeśli załamie się atlantycki system prądów morskich. „Rośnie ryzyko, że z powodu zmian klimatycznych może do tego dojść. Wówczas mimo globalnego ocieplenia, w Europie zrobi się dużo chłodniej. A na południu – ekstremalnie ciepło” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W nowym numerze „Przewodnika Katolickiego” sporo artykułów o nowych technologiach i sztucznej inteligencji. „Jeżeli algorytm podsuwa mi dziwne reklamy i treści, zaczynam się zastanawiać, w jaki sposób sama to wywołałam. Bo on się wygenerował poprzez moje wyszukiwanie pewnych rzeczy” – dzieli się w rozmowie Małgorzata Majewska. „W czasach nieustannego pośpiechu, obsesji produktywności i nadmiaru obrazów fotografia może być czymś więcej niż tylko hobby czy sposobem dokumentowania codzienności. Dla niektórych staje się formą kontemplacji, sposobem uważnego patrzenia na świat i siebie” – czytamy zaś w materiale poświęconym fotografii. Redakcja pyta też, czy ChatGPT może być kierownikiem duchowym. „Tytułowe pytanie przypomina trochę te z okresu pandemii dotyczące możliwości spowiedzi przez telefon lub komunikatory internetowe. O ile jednak w przypadku sakramentu istnieją ściśle określone normy jego ważności, kierownictwo już takimi nie jest ograniczone, więc może jednak da się to narzędzie tak wykorzystać?” – czytamy. W numerze też o hulajnogach: „Lawinowo rośnie liczba wypadków spowodowanych przez użytkowników elektrycznych hulajnóg. Aby to zmienić, potrzeba nie tylko zmiany przepisów, ale także zdecydowanego egzekwowania już istniejącego prawa”. Przeczytamy też o tym,” jak nam szkodzą romantyczni idole”: „Schematy znane z utworów literackich czy filmów wywołują w nas złudną nadzieję, że jeśli pokochamy kogoś, kto pod pewnymi względami przypomina baśniowego potwora, ulegnie on cudownej przemianie. Tymczasem taka relacja może okazać się bardzo szkodliwa”.

Gość Niedzielny

W „Gościu Niedzielnym” w tym tygodniu o teściowych. „Dobra teściowa to skarb. I wcale nie taki rzadki, jak sugeruje popularny stereotyp. Opowieści o złych teściowych to banał. Przykłady pociągają, niech więc pociągną nas historie, z których jasno wynika, że teściowie, a zwłaszcza teściowe, są zdolni wzmacniać i scalać małżeństwa, a nawet je ewangelizować” – czytamy. W wydaniu również rozmowa z karmelitą, o. Piotrem Henselem. Rozmówca opowiada o szkaplerzu: „Nie sposób wyjaśnić, czym jest szkaplerz, bez opowiedzenia o konkretnym doświadczeniu z początków mojego zakonu, karmelitów. Powstaliśmy na górze Karmel w Ziemi Świętej jako zakon pustelniczy. Z powodu prześladowań musieliśmy jednak uciekać do Europy i zmienić charakter naszego życia; to rodziło problemy i istniało zagrożenie, że zakon przestanie istnieć. Tradycja mówi, że wówczas nasz najwyższy przełożony, czyli generał, święty Szymon Stock, prosił w modlitwie Maryję o ratunek. W nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. otrzymał objawienie. Matka Boża powiedziała, że jako znak swojej opieki daje nam szkaplerz – czyli część zakonnego stroju, fragment materiału nakładany przez głowę, który chronił tunikę przed zabrudzeniem. Maryja nadała mu wartość znaku zbawienia”. W numerze też o bezsenności. „Jedna czwarta Polaków zgłasza problemy ze snem, w tym trudności z zasypianiem, albo tzw. przerywany sen. Kluczową rolę wśród czynników przyczyniających się do tych zaburzeń odgrywają technologie” – czytamy.

Idziemy

„Wiele wskazuje na to, że w przypadku zmagań w wojnie rosyjsko-ukraińskiej obrońcy zbliżają się do przesilenia, jeśli już dawno go nie osiągnęli” – czytamy w nowym numerze „Idziemy”. „(…) latem 2023 r. załamała się ukraińska ofensywa, w ramach której Kijów miał otworzyć sobie drogę do Krymu. Od tego czasu, z wyjątkiem wypadu w kierunku Kurska w sierpniu 2024 r., inicjatywa była w rękach napastnika. Być może w przyszłości historycy wojskowości dojdą do wniosku, że z punktu widzenia Ukrainy przesilenie nastąpiło właśnie dwa lata temu” – pisze dalej redakcja, analizując obecny etap wojny w Ukrainie. W wydaniu też o tym, że Mazowsze to region, który odwiedza coraz więcej turystów: „Mazowsze udowadnia, że jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Coraz częściej staje się celem nie tylko krótkich wypadów, ale także dłuższych, bardziej świadomych podróży. Z roku na rok Mazowsze przyciąga coraz więcej odwiedzających. Dane za 2024 r. mówią jasno: w obiektach noclegowych regionu zatrzymało się aż 6 mln 869 tys. 270 osób, co oznacza wzrost o 9,87 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. „Liczba turystów krajowych wzrosła o ponad 8 proc., do ponad 5 mln osób, natomiast liczba gości zagranicznych zwiększyła się prawie o 15 proc.”. W numerze też opowieść o kobiecie uwolnionej od magii: „Marta Pawłowska od 13 lat nie wyobraża sobie życia bez Kościoła. Regularnie jeździ na rekolekcje ignacjańskie i jest liderką wspólnoty. Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się to niemożliwe. Była głęboko uwikłana w magię”.

Niedziela

W nowej „Niedzieli” przeczytamy m.in. o św. Benedykcie. „Z dala od miejskiego hałasu, politycznych gier i ciągłej gonitwy. Gdy inni próbowali budować kariery, on… zaszył się w jaskini. Dlaczego? Bo miał dość pustych słów i pozorów. Święty Benedykt – dziś uznawany za ojca zachodniego monastycyzmu – nie przyszedł na świat po to, by mówić, jak żyć. On to pokazał i pociągnął za sobą tłumy” – czytamy. Poza tym redakcja pisze również o ukrytych źródłach hejtu i potrzebie wzajemnego zrozumienia: „Tym, co najbardziej boli, jest fakt, że korzenie hejtu bywają obecne w naszych domach w codziennych słowach i gestach, które miały wychowywać, a niekiedy ranią. I właśnie w tych miejscach, które powinny być dla dziecka najbezpieczniejsze, zaczyna się cichy ból niezrozumienia i odrzucenia. Bo żadna kampania nie zastąpi żywej relacji, tej, w której młody człowiek czuje się przyjęty i wysłuchany. Najpierw w domu, potem w szkole, a dopiero później w świecie”. W wydaniu także rozmowa z ks. Leszkiem Gęsiakiem, rzecznikiem KEP, o burzy wokół reformy katolickich mediów. „Nie są tajemnicą kłopoty finansowe KAI i portalu Opoka, o których prezesi obu podmiotów informowali biskupów. Chodzi zatem głównie o taką konsolidację podmiotów medialnych KEP, która umożliwi dalsze ich istnienie, gdyż w takiej formie, w jakiej działają one obecnie, ich utrzymanie staje się coraz trudniejsze” – mówi rozmówca.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze