Przegląd prasy katolickiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
gosc niedzielny Gość Niedzielny
Tematem najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” jest otwarcie świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Właśnie z tej okazji przeczytamy wywiad z metropolitą warszawskim, kard. Kazimierzem Nyczem. Znajdziemy także teksty o odrodzeniu katolicyzmu w Szwecji i cenzurowaniu narodowców na Facebooku, którzy mieli spotkać się z przedstawicielami korporacji. Rozmowa została jednak przełożona. Tygodnik porusza także temat trudnej ciąży i sposobów na jej przeżywanie oraz szukanie ewentualnej pomocy. – Co to znaczy „trudna ciąża”? Można przyjąć, że jest to ciąża, której przebieg dla matki (i jej rodziny) jest trudny do przyjęcia, zrozumienia, zaakceptowania – pisze Agata Puścikowska.
niedziela Niedziela
W nowym numerze „Niedzieli” ciekawy artykuł o prześladowaniach chrześcijan w Iraku. Warty uwagi jest również wykład, który abp Marek Jędraszewski udzielił we Francji dotyczący Chrztu Polski. Stanowi ciekawy punkt wyjścia do rachunku sumienia: co zrobiliśmy ze swoim chrztem? Przeczytać możemy również o społecznym (i nie tylko) królowaniu Jezusa Chrystusa. Ks. Marek Łuczak tłumaczy skąd wzięła się ta idea i jakie już niedługo znajdzie odbicie w naszym chrześcijańskim życiu. „Niedziela” nie zamyka się jedynie w kościelnych tematach. Przeczytać możemy również bardzo ciekawy wywiad z leśnikiem, dr Andrzejem A. Koniecznym o łowiectwie oraz artykuł o rodzinie dr Jacka Pulikowskiego.
przewodnik katolicki Przewodnik Katolicki
„Przewodnik Katolicki” proponuje w tym tygodniu swoim czytelnikom obszerny wywiad redaktora naczelnego, ks. Mirosława Tykfera, z bratem Aloisem Löserem, przeorem ekumenicznej Wspólnoty Taizé, o szukaniu porozumienia ponad podziałami i potrzebie przyjmowania drugiego takim, jakim jest. Rozmowa dotyczy także wizyty papieża Franciszka w Szwecji z okazji 500-lecia reformacji. Znajdziemy również wywiad z abp. Issamem Johnem Darwishem z Libanu o wojnie w Syrii i uchodźcach. W kolejnym wydaniu przeczytamy artykuł Moniki Białkowskiej o prorodzinnych działaniach rządu, zwłaszcza w kontekście tzw. ustawy „Za życiem”.
tygodnik powszechny Tygodnik Powszechny
W najnowszym wydaniu „Tygodnika” na pierwszy plan wysuwa się obszerny artykuł Mariusza Sepioło i Artura Sporniaka o ks. prof. Czesławie Bartniku. – Ks. Bartnik, tworząc koncepcję teologii narodu, wychodzi z założenia, że podobnie jak Izraelici w Starym Testamencie każdy naród jest narodem wybranym przez Boga i to, co Pismo Święte mówi o biblijnym narodzie wybranym, można odnieść do każdego narodu – np. polskiego. Przeczytamy również analizę sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych Radosława Korzyckiego i znajdziemy odpowiedź na pytanie: po co nam świętowanie rocznic.
Zobacz także
Wasze komentarze