cof

Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
„Francuski sąd uznał, że krzyż nie może być elementem pomnika, i nakazał jego usunięcie. Niechęć Europy do swoich korzeni przybiera postać paranoi – czytamy na okładce „Gościa Niedzielnego”. Chodzi oczywiście o głośną sprawę pomnika Jana Pawła II we francuskim Ploermel. Ponadto Jacek Dziedzina przypomina 25 rocznicę ogłoszenia nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego. – (…) jest streszczeniem całego dziedzictwa rozeznawania przez Kościół tego, co jest przedmiotem jego wiary – pisze autor tekstu „GPS Kościoła”.
Tygodnik Idziemy
– Przerwijmy taniec śmierci – Sytuacja kiedy prezydent, premier i szef partii rządzącej deklarują wsparcie dla ochrony życia chorych dzieci może się już w naszych czasach nie powtórzyć. – ostrzega ks. Henryk Zieliński. Ojciec Dariusz Kowalczyk SJ podpowiada z kolei jaką rolę pełni czyściec i jak powinniśmy go rozumieć. Ponadto „Przykład i tajemnica”, czyli jak można przeżywać obecność świętych w codziennym życiu? – przeczytamy w reportażu Sylwii Gawrysiak.
Tygodnik Niedziela
W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” przeczytamy o tym jak młodzi katolicy powinni poruszać się w wirualnej przestrzeni, czyli o przygotowywanym przez Radę ds. Środków Społecznego przekazu KEP dokumencie „Młodzi w sieci”. Tematem numeru są jednak sprawy ostateczne, czyli to, co w pierwszych dniach listopada bardzo mocno nam towarzyszy. – O czy warto pamiętać, by nie przegapić czegoś bardzo ważnego? – o tym pisze ks. Marek Łuczak.
Przewodnik Katolicki
– Mój mózg mnie oszukał. Wmówił poczucie winy i to, że składam się tylko z biustu i pupy. Dziś umiem powiedzieć, że zostałam wykorzystana i że sprawcy przemocy rozpoznawali mnie z daleka – mówi Anka w rozmowie z Magdaleną Guziak-Nowak. Tekst dotyka akcja #metoo, która ostatnio zdominowała media społecznościowe. Kobiety otwarcie zaczęły mówić o tym, że były kiedyś molestowane. Akcja sama w sobie jest dyskusyjna, ale bezdyskusyjny jest problem, którego ona dotyczy. Warto zajrzeć również do cotygodniowej „Teologii przy rosole”. Tym razem niezwykle ciekawa rozmowa o islamie.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy o „kosmicznej rozmowie papieża”, czyli o wideorozmowie z astronautami. Była to druga w historii kosmiczna rozmowa papieża – w 2011 r. z załogą stacji orbitalnej rozmawiał Benedykt XVI. Ponadto znajdziemy przypomnienie artykułu ks. Józefa Tischnera. – Skąd bierze się nienawiść? Aby poróżnić człowieka z człowiekiem, nie potrzeba wiele. Wystarczy wsunąć między nich krzywe zwierciadło – czytamy. Tekst Tischnera przypomina o tym, że był taki czas, kiedy byliśmy bardziej solidarni z ofiarami wojen.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze