Przegląd prasy katolickiej

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Gość Niedzielny
W najnowszym „Gościu Niedzielnym” pojawia się oczywiście temat Środy Popielcowej. W tym roku przypada 14 lutego, na co zwraca uwagę ks. Tomasz Jaklewicz. – W tym roku Środa Popielcowa wypada w walentynki. Dzień postu, pokuty, modlitwy i posypywania głów popiołem zderzy się ze świeckim, raczej frywolnym świętem – pisze ks. Tomasz Jaklewicz. Ponadto Bogumił Łoziński przedstawia stanowisko Episkopatu Polski na temat nacjonalizmu. Kontekstem jest tutaj głośny reportaż „Superwizjera”. Oskarżanie Kościoła w Polsce, że promuje nacjonalizm czy nazizm, jest nieuczciwe i nie znajduje potwierdzenia w faktach – podkreśla Łoziński.
Tygodnik Idziemy
– Polska, USA i syjonizm – Dlaczego młodzi Izraelczycy masowo proszą o polskie paszporty i dlaczego irytuje to izraelskie elity, które usiłują im wmówić, że poza granicami ich państwa czekają ich komory gazowe? – wyjaśnia prof. Kazimierz Dadak. W najnowszym numerze również temat sportu w związku z rozpoczynającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. – Kto mu dał skrzydła? – swoje spotkania w rodzinnym domu Kamila Stocha opisuje Marta Jacukiewicz.
Tygodnik Niedziela
Z okazji przypadającego w tym roku XXVI Dnia Chorego z dr. Patrickiem Theillierem, który od blisko 20 lat zajmuje się badaniem cudów w Biurze Medycznym przy sanktuarium w Lourdes, rozmawia Lidia Dudkiewicz. Ponadto Monika Hyla zwraca uwagę na potrzebę wyraźnego artykułowania prawdy historycznej. – Uratowała 2,5 tys. dzieci, ryzykując swoim życiem co najmniej 2,5 tys. razy, takie postawy i takie postaci warto przypominać – tak Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak argumentował potrzebę, aby rok 2018 był Rokiem Ireny Sendlerowej. W 10. rocznicę jej śmierci Sejm przyjął tę propozycję – czytamy.
Przewodnik Katolicki
W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” ks. Krzysztof Porosło pisze o symbolice i znaczeniu Środy Popielcowej. – „Rok liturgiczny to długi okres postu, od czasu do czasu przerywany świętem” – pisze ks. Porosło, powołując się na swojego profesora liturgiki Félixa Maríę Arocena. Ponadto Joanna Mazur w tekście „Bóg siedzi we Wronkach” pisze o Bractwie Więziennym. – Są skazani, ale nie potępieni. Są winni, ale ważni. Bractwo Więzienne wyciąga rękę do tych, o których inni myślą, że nie warto – podkreśla autorka.
Tygodnik Powszechny
– To zły czas dla niezadowolonych ze szkolnej reformy. Wokół typowanej jeszcze rok temu na główne pole napięć i protestów edukacji zaległa głucha cisza – pisze Przemysław Wilczyński. Ponadto prof. Paweł Śpiewak w tekście „Suma bólu” komentuje ustawę o IPN, oceniając ją jako szkodliwą dla Polski. – Zmieniając ustawę o IPN, rządzący działają na szkodę Polski. Budzą podejrzenie, że coś jest z Polakami nie tak: że chcemy ukryć prawdę, a zamiast wymiany argumentów wybieramy sądy i więzienie – uważa socjolog.
Przegląd prasy katolickiej
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze