Przegląd prasy katolickiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Gość Niedzielny
– O wiarę nad Sekwaną upominał się Jan Paweł II, pytając Francję, co zrobiła ze swoim chrztem. Dziś coraz głośniej upomina się o nią krew współczesnych francuskich męczenników. Najstarsza córa Kościoła, na której wielu postawiło już krzyżyk, nie jest skazana na zbiorową apostazję – pisze w najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” Jacek Dziedzina. Beata Zajączkowska komentuje z kolei nową papieską adhortację „Gaudete et exsultate”.
Tygodnik Idziemy
– Dramat Bliskiego Wschodu – O prawdziwych kulisach wojny w Syrii i o tym, jak żyło się w tym kraju, zanim światowe potęgi zrobiły z niego poligon opowiada wieloletni misjonarz w Syrii o. Zygmunt Kwiatkowski SJ w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Ponadto o tym, o czym trzeba pamiętać, czytając Pismo Święte odpowiada ks. prof. Bartosz Adamczewski w rozmowie z Ireną Świerdzewską. – Jak nie pogubić się w toczącym się sporze międzypartyjnym, międzynarodowym i cywilizacyjnym? – podpowiada ks. Henryk Zieliński.
Tygodnik Niedziela
Z abp. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, rozmawia Lidia Dudkiewicz. – W 2020 r. archidiecezja łódzka będzie obchodziła stulecie. Jubileusz to zawsze dobry czas, aby poczynić refleksję dziękczynną za to, co się w tym Kościele wydarzyło. Jest to jednocześnie czas, aby podumać nad obecnym stanem naszego Kościoła partykularnego oraz podjąć zań odpowiedzialność na następne lata – mówi abp Grzegorz Ryś.
Przewodnik Katolicki
– Papież pisze o świętości, diable, sądzie ostatecznym i… radości wiary. To ostatnie nas nie dziwi. Ale pozostałe tematy każą przecierać oczy. To naprawdę papież Franciszek? A jednak. Nie dziwi mnie, że spod pióra papieża Franciszka wychodzi dokument o świętości. Przypomina mi się abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, który mówi o stylu Franciszka: „to jest czysta Ewangelia” – pisze ks. Mirosław Tykfer w najnowszym numerze „Przewodnika katolickiego”.
Tygodnik Powszechny
Abp Grzegorz Ryś wspomina, że usłyszał kiedyś od pewnego księdza, iż on już „rzyga tym miłosierdziem”, bo jest go za dużo. Metropolita łódzki tłumaczy, że problem pojawia się wtedy, gdy uczynki miłosierdzia traktujemy jako obowiązki, a nie jako odwdzięczanie się Bogu za to, że tak wiele otrzymaliśmy – pisze Błażej Strzelczyk. – Ameryka kochana na odległość stanowi jeden z kluczowych elementów naszej narodowej mitologii. To miejsce, które nie istnieje na mapie świata, tylko na mapie naszych lęków, fantazji i pragnień – pisze z kolei Marcin Napiórkowski.
Przegląd prasy katolickiej
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze