Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
– Walkę postu z karnawałem wygrywa… post. Chętniej organizujemy pokutną Drogę Krzyżową niż chwalebną Drogę Światła. Czy to naturalne proporcje w wierze, która nie miałaby sensu, gdyby Chrystus nie zmartwychwstał? – zastanawia się Jacek Dziedzina. Z kolei Dariusz Kowalczyk SJ w tekście „Gdzie ci pelagianie?” podkreśla, że „niebezpieczeństwa duchowe naszych czasów to polityczna poprawność oraz ideologia przyjemności i konsumpcjonizmu”.
Tygodnik Idziemy
W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” „Śmiertelna wyliczanka”, czyli co zrobić, żeby w jeden majowy weekend nie ginęło na naszych drogach tylu ludzi ilu żołnierzy zginęło w Afganistanie przez ostatnie 10 lat? – Redakcja poleca raport Moniki Odrobińskiej. Przeczytamy również o tym, jak sposób opisywania Polski w zachodnich mediach ma się do rzeczywistości. Swoimi doświadczeniami z międzynarodowego spotkania dziennikarzy dzieli się Jacek Karnowski.
Tygodnik Niedziela
– Każdego roku w kalendarzu liturgicznym można spotkać te same wspomnienia i uroczystości. Zawsze jednak przeżywane są one w innym kontekście. Ta świadomość pozwala na głębsze ich przeżycie – pisze ks. Marek Łuczak. W „Niedzieli” również o śladach Jana Pawła II nad Wigrami, rewitalizacji pokamedulskiego klasztoru i wigierskich drożdżówkach z ks. dr. Jackiem Nogowskim – proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach i prezesem Fundacji Wigry Pro rozmawia Anna Wyszyńska.
Przewodnik Katolicki
W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” pojawia się temat Pierwszych Komunii Świętej. – Rodzice, chrzestni, dziadkowie, ciocie, wreszcie przypadkowi ludzie, którzy trafili na Mszę św. pierwszokomunijną. Czy dzieci w białych albach tylko nas wzruszają? A może dzięki nim możemy odkryć sens Eucharystii? – pisze Monika Białkowska. Redaktor naczelny czasopisma pisze z kolei o swoim spotkaniu z abp. Wojciechem Polakiem. – Ksiądz Prymas przyjął mnie na rozmowę. Nie był to jednak klasycznie rozumiany wywiad – zaznacza.
Tygodnik Powszechny
– PiS prawdopodobnie spełni postulaty protestujących w Sejmie. Ale to i tak niewiele zmieni w życiu niepełnosprawnych i ich opiekunów – uważa Przemysław Wilczyński. – Tego podziurawionego systemu nie da się zaklajstrować kilkusetzłotowymi podwyżkami świadczeń – podkreśla. Ponadto Artur Sporniak pisze o sprawie Alfiego Evansa. – Łatwo tu o emocjonalne tezy. Tymczasem nie mamy danych, by móc samodzielnie stwierdzić, czy przypadek Evansa kwalifikował się jako uporczywa terapia, z której można, a niekiedy trzeba rezygnować. W takich sytuacjach musimy ufać lekarzom.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze