Przegląd prasy katolickiej

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Gość Niedzielny
Najnowszy „Gość Niedzielny” już z okładki pyta: dokąd zmierza Europa? Zdaniem ks. Tomasza Jaklewicza „Europa miota się dziś między dumą i pogardą wobec własnej kultury”. W numerze przeczytamy również bardzo ciekawy reportaż spod stóp Himalajów, w którym Krzysztof Błażyca pochyla się nad losem prześladowanych tam chrześcijan. Warto przeczytać również wywiad z prof. Anną Łabno, kierownikiem Katedry Prawa Konstytucyjnego na Uniwersytecie Śląskim o okolicznościach i warunkach przeprowadzenia skutecznego referendum konstytucyjnego.
Tygodnik Idziemy
W najnowszym numerze Tygodnika „Idziemy” ks. Marek Dziewiecki pokazuje, co ma Duch Święty do naszego wzrastania w świętości. Przeczytamy również o służbie Gwardii Szwajcarskiej u boku papieża i o zaprzysiężeniu nowych członków tej formacji. Warto również przeczytać wywiad z ks. dr. Arturem Niemirą, w którym znajdziemy informacje o tym, co można, a czego nie można robić w niedzielę oraz czy opuszczenie niedzielnej Eucharystii zawsze jest grzechem.
Tygodnik Niedziela
Tematem przewodnim najnowszej „Niedzieli” jest ochrona życia poczętego. Przeczytamy między innymi o kulisach wprowadzenia encykliki „Humanae vitae” w życie i o tym, co naprawdę znajduje się w encyklice, o celach krucjaty  modlitwy w obronie poczętych dzieci oraz historię Antoniego Zięby, nieugiętego obrońcy życia. W numerze znajdziemy również wywiad z poznańskim posłem Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiejem Wróblewskim dotyczący niekonstytucyjności aborcji eugenicznej. Dla tych, którzy nie dotarli do Rzymu na spotkanie Drogi Neokatechumenalnej, „Niedziela” przygotowała również relację z tego wydarzenia.
Przewodnik Katolicki
– Samotność pozwala odkryć, że w skomplikowanym świecie ludzkich emocji jest jeszcze Duch, który porządkuje nasze uczucia, także w relacjach z innymi – pisze ks. Mirosław Tykfer w artykule z okładki najnowszego „Przewodnika”. Najnowszy numer podejmuje również trudny dziś temat niepełnosprawnych i ich protestu. Już we wstępniaku ks. Tykfer pochyla się nad oskarżeniami o politykowanie po wizycie kard. Nycza u protestujących w Sejmie. Dalej przeczytać możemy również artykuł matki osoby niepełnosprawnej, która opisuje protest ze swojej perspektywy. „Przewodnik” przedrukowuje również odpowiedź abp. Stanisława Gądeckiego na list Katarzyny Lubnauer.
Tygodnik Powszechny
Najnowszy numer „Tygodnika Powszechnego” ponownie podejmuje temat protestu niepełnosprawnych. – Istnieje „przemoc pomocowa”. Ludzie, którzy nie mają do czynienia z potrzebującymi na co dzień, mówią: damy pomoc rzeczową, a nie gotówkę, bo wiemy lepiej – pisze s. Małgorzata Chmielewska. Tematem numeru są jednak nadużycia seksualne i ich zgłaszanie. – Czy szukając pomocy, zadzwonisz do księdza, który przyjmuje zgłoszenia od ofiar molestowania – i równocześnie jest rzecznikiem prasowym kurii? – pyta Anna Goc. Warto również przeczytać wywiad z Ewą Kusz, psychoterapeutką i seksuolożką. – Są miejsca w polskim Kościele, gdzie zgłoszenie nadużycia seksualnego na osobie nieletniej będzie empatycznie załatwione. Ale są też takie, gdzie może być różnie.
Zobacz także
Wasze komentarze