Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej. 

Gość Niedzielny

W najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o relacji Jerzego Turowicza i Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II. – W styczniu mija 20 lat od śmierci redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Mimo upływu czasu ciągle imponuje korespondencja Jerzego Turowicza z Karolem Wojtyłą. Nie jest to wymiana kurtuazyjnych uprzejmości, nie są to też urzędowe napomnienia. To zapis szczerej rozmowy dwóch ludzi Kościoła, momentami krytycznych wobec siebie nawzajem – pisze Jacek Dziedzina.

Tygodnik Idziemy

To, jaka jest różnica miedzy przyjęciem chrztu i połknięciem tabletki aspiryny, wyjaśnia ks. prof. Krzysztof Konecki w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Ponadto o tym, jak na dzieje i dorobek Rzeczypospolitej patrzą zagraniczni historycy mówi brytyjski historyk prof. Robert Frost w rozmowie z Markiem Krukowskim.

Tygodnik Niedziela

W najnowszym numerze „Niedzieli” ks. Grzegorz Kucharski, przez wiele lat misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej, tłumaczy, dlaczego w XIX wieku młodzi Francuzi, niczym żołnierze z pierwszej linii frontu, masowo ginęli, gdy docierali ze światłem Ewangelii do Afryki. Opowiada również o ewangelizacji najbiedniejszego plemienia w jednym z najbiedniejszych państw świata oraz o działalności w Polsce mało znanego zgromadzenia, którym jest Stowarzyszenie Misji Afrykańskich.

Przewodnik Katolicki

– Byłem w irackim Kurdystanie. Odwiedziłem obozy dla uchodźców, głównie jazydów. Poznałem młodych lekarzy z Europy, którzy się nimi opiekują. I, co najważniejsze, zweryfikowałem moje poglądy – pisze w najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” ks. Mirosław Tykfer. Ponadto Krzysztof Mielnik-Kośmiderski pisze o chaosie w Wielkiej Brytanii. – Choć do opuszczenia Unii Europejskiej pozostało zaledwie dwa i pół miesiąca, w Wielkiej Brytanii wciąż nie widać końca negocjacji dotyczących warunków brexitu. Na rynkach wzmaga się nerwowość. Martwią się też Polacy zamieszkujący Wyspy – czytamy.

Tygodnik Powszechny

– Jest bliżej decyzji o powrocie niż kiedykolwiek wcześniej podczas czterech lat spędzonych w Brukseli. To będzie jego rok – bez względu na to, jakie decyzje podejmie – pisze o Donaldzie Tusku Andrzej Stankiewicz. Ponadto przeczytamy rozmowę z bp. Heinerem Wilmerem. – My, biskupi, ciągle jeszcze jesteśmy zbyt aroganccy, zbyt nadęci. Musimy zejść na ziemię, nie możemy traktować ludzi z góry, musimy traktować ich jak równych sobie. (…) Potrzebujemy w Kościele podziału władzy – mówi biskup diecezji Hildesheim.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze