fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

12 wielkich wędzonych szynek, 15 jagniąt, 12 kop, czyli 720 jajek – o święconce Zygmunta III Wazy i wielkanocnym stołach w dawnej Polsce opowiada „Newsweekowi” prof. Jarosław Dumanowski, historyk kuchni i smaku. – Z zapisów królewskich wynika, że Wielkanoc to przede wszystkim wielka mięsna orgia – czytamy.

Wprost

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wprost” rozmowy ze sławnymi osobami, które otwarcie mówią o swojej relacji z Bogiem. – Postanowiłem się całkowicie oddać w Boskie ręce, wyzbyć się wątpliwości i uprzedzeń. Nagle poczułem chłód na karku… – wspomina reżyser Patryk Vega, jeden z ostatnio nawróconych znanych Polaków. Ciekawa lektura na święta.

Do Rzeczy

– Czy to, co odkryli archeologowie w połowie wieku XX, jest autentycznym grobem apostoła? – zastanawia się Paweł Lisicki w artykule „W poszukiwaniu grobu Piotra”. – Trzeba być wiernym Kościołowi do końca – mówi z kolei abp Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup Karagandy w Kazachstanie, w rozmowie z Tomaszem Rowińskim.

Polityka

– Algierczycy rozpoczęli właśnie ćwiczenia w samoograniczaniu się – muszą wymienić stary system, nie doprowadzając przy tym do kolejnej wojny domowej – pisze o sytuacji w północnoafrykańskim kraju Ludwika Włodek. Joanna Cieśla rozmawia z kolei z Lucyną Kicińską z Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” o tym, jak rozpoznać depresję u dzieci. – Bez specjalistycznego przygotowania trudno jest zdiagnozować depresję u młodzieży – przyznaje. Niestety w Polsce psychiatria dziecięca bardzo kuleje, a skutki takiego stanu rzeczy mogą być dla nas katastrofalne.

Sieci

W świątecznym wydaniu „Sieci” czytamy o Wielkiej Nocy i poprzedzającym święto Wielkim Tygodniu. W numerze m.in. o śledztwie w sprawie tajemnicy całunu turyńskiego oraz próba odpowiedzi na ważne pytanie: dlaczego tak słabo wierzymy we własne zmartwychwstanie? W wywiadzie „Pół minuty przytulenia do krzyża” Marcin Fijołek z o. Romanem Bieleckim OP rozmawia na temat Wielkiego Postu, który dla wielu jest czasem walki o wolność od słabości i przywiązań. Dominikanin, redaktor naczelny miesięcznika „W Drodze” mówi m.in. o tym, jak należy traktować nieudane próby dotrzymania postanowień wielkopostnych.

Zobacz także
Wasze komentarze