Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
Czy po ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza czegoś się nauczyliśmy? Czy poziom złych emocji, agresji i przemocy słownej spada? Wygląda na to, że niekoniecznie. „«Faszystowsko-zboczona sodomitka»; «Nóż na ciebie jest już przygotowany» – to niektóre z pogróżek, które dostaje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Codziennie jest ich kilkadziesiąt” – czytamy w najnowszym „Newsweeku”. „Decydując się na działalność w życiu publicznym, wiedziałam, że mogę być celem krytyki i ataków, ale dziecko jest świętością i nie pozwolę go krzywdzić” – komentuje na łamach „Newsweeka” prezydent Gdańska.
Wprost
„Umieralność na raka piersi w Polsce znowu rośnie, zamiast spadać. Jesteśmy pod tym względem wyjątkiem wśród krajów UE. Mimo alarmujących statystyk, próśb i petycji Ministerstwo Zdrowia nie refunduje nowoczesnych leków, które przedłużają życie pacjentkom” – pisze w najnowszym numerze „Wprost” Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin. „Dzięki nowym lekom rak piersi, uznawany za chorobę nieuleczalną, stał się schorzeniem przewlekłym i poddającym się leczeniu. Tyle że w Polsce o części pacjentek zapomniano” – podkreśla w tym samym tytule Monika Długosz.
Do Rzeczy
W najnowszym numerze tygodnika „Do Rzeczy” przeczytamy o tym jak cenzuruje YouTube. „Ostatnio zablokowano dostęp – na stałe lub czasowo – do homilii abp. Jędraszewskiego w kanale Radia Maryja, kanału fundacji Kai Godek, telewizji wRealu24 i dwóch programów z udziałem Pawła Lisickiego w kanale telewizji wSensie” – czytamy w „Do Rzeczy”.
Polityka
„Zagadkowa seria zatrzymań w Rosji oskarżanych o szpiegostwo – Polaka i trójki Rosjan – obniża i tak już niską reputację naszych służb. Mamy kryzys o skali nienotowanej od lat” – pisze Grzegorz Rzeczkowski. Przeczytamy również o tym, czy 5 mld dolarów wystarczy, aby rozwiązać problem głodu w Afryce. „Tezę o 5 mld zgłasza Feike Sijbesma, prezes wielobranżowego holenderskiego koncernu DSM, m.in. największego na świecie producenta mikroelementów. Sijbesma twierdzi, że wystarczy zainwestować w projekty rolne produkujące żywność na lokalne rynki. Jednocześnie Afryka musi zaprzestać przyjmowania jedzenia w ramach pomocy i komercyjnego importu żywności, skoro większość społeczeństwa mieszka na wsi i próbuje utrzymać się z uprawy lub hodowli” – czytamy w najnowszej „Polityce”.
Sieci
W tygodniku „Sieci” na okładce abp Marek Jędraszewski, a w środku komentarz do burzy, którą wywołały słowa z homilii o „tęczowej zarazie”. „Pierwszy zarzut pod adresem arcybiskupa brzmiał, że swą wypowiedzią obraził wielu ludzi. Zauważmy jednak, że nie odnosił on się do osób, lecz do zjawisk. Wpisywał się w tradycję Kościoła, która każe kochać grzesznika i nienawidzić grzechu. Z jednej strony katolicyzm głosi, że każdy homoseksualista jako dziecko Boże, stworzone na obraz i podobieństwo Boga, posiada nieskończoną godność i należy mu się szacunek. Z drugiej strony – właśnie w imię tego szacunku i miłości bliźniego – Kościół uznaje, że nie może takich osób oszukiwać i jest im winny prawdę o grzeszności stosunków homoseksualnych. Tego typu akty – zgodnie z Magisterium – niszczą bowiem w człowieku obraz Boży, na którego podobieństwo został stworzony” – uważa na łamach „Sieci” Grzegorz Górny.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |