fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Ostatni raz ziemia była równie nagrzana przed epoką lodowcową. Dzisiaj więcej uchodźców ucieka z powodu kryzysu klimatycznego niż przed konfliktami zbrojnymi – mówi Nathaniel Rich, autor głośnej książki o zmianach klimatu” – czytamy w tekście Macieja Nowickiego „Kronika zapowiedzianej katastrofy” opublikowanym w najnowszym „Newsweeku”. W tym samym numerze Aleksandra Pawlicka pisze z kolei o oskarżeniach, które padły wobec bp. Jana Szkodonia.

Wprost

„10 najbogatszych polskich parlamentarzystów zgromadziło w sumie 238 mln zł majątku. W czołówce znalazł się premier Mateusz Morawiecki, ale od lidera dzielą go grube miliony” – pisze we „Wprost” Paweł Bednarz. Eliza Olczyk i Joanna Miziołek rozmawiają z kolei z kandydatem na prezydenta i przewodniczącym PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. „Chaos w sądownictwie się pogłębia. Decyzja prezydenta Dudy w sprawie ustawy kagańcowej powoduje, że upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości jest już takie jak w PRL” – uważa lider PSL.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” tematem numeru jest celibat. Redakcja ten temat określa nawet „wojną o celibat”. „Wbrew usilnym prośbom progresywnych biskupów papież Franciszek nie zniósł kapłańskiego celibatu. Czy zapisy adhortacji »Querida Amazonia« mogłyby brzmieć inaczej, gdyby nie wyjątkowo silny opór w łonie Kościoła?” – pisze Krystian Kratiuk w artykule „Zwycięstwo konserwatystów?”. Trudno przyjąć taką retorykę za pożyteczną. Wydaje się ona z gruntu szkodliwa dla Kościoła.

Polityka

„Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki” – zauważa na łamach „Polityki” Edwin Bendyk. W numerze znajdziemy również wnioski z przeprowadzonego na zlecenie tygodnika sondażu. „Ruszyła oficjalna kampania prezydencka. Z naszego sondażu wynika, że karnawał »dobrej zmiany« dobiega końca, ale transfery socjalne z budżetu państwa wciąż działają na korzyść władzy. Najważniejszym orężem w kampanii pozostanie więc populizm. A poglądy wyborców bywają niekonsekwentne i sprzeczne” – czytamy.

Sieci

W nowym numerze tygodnika „Sieci” dr Tomasz Nawacki opowiada m.in. o tym, dlaczego podarł projekt bezprawnej uchwały wspierającej działania sędziego Juszczyszyna. W wywiadzie przeprowadzonym przez Jacka i Michała Karnowskich, sędzia Nawacki przyznaje, że „jednym z elementów sędziokracji w Polsce była całkowita kontrola środowiska nad postępowaniami dyscyplinarnymi”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze