fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Dostałam skierowanie na badania w lipcu. Pani powiedziała, że już w listopadzie będą zapisy na marzec. Jakbym nie miała pieniędzy, to pewnie bym nie żyła” – opowiada jedna z bohaterek reportażu o polskiej onkologii napisanego przez Dawida Karpiuka. „Kiedy słyszę zapewnienia, że polska onkologia ma się dobrze, ogarnia mnie pusty śmiech. Kiedyś nazywano to propagandą sukcesu” – dodaje na łamach „Newsweeka” prof. Jacek Jassem.

Wprost

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź znalazł się pod lupą wyznaczonego przez Watykan obserwatora, który ma przekazać Stolicy Apostolskiej raport na temat nieprawidłowości w diecezji gdańskiej – ustalił tygodnik „Wprost”. Temat gdańskiego metropolity znalazł się na okładce najnowszego wydania. Ks. Michał Zalewski SJ wyjaśnia z kolei „Czy Pan miłuje Prawo i Sprawiedliwość”. „Jeśli brzmi to choć trochę znajomo, to pewnie dlatego, że dokładnie taki werset psalmu pojawia się od czasu do czasu w kościołach – dziwnym zbiegiem okoliczności również w niektóre niedziele wyborcze. Nie inaczej będzie tej wiosny. Katolicy idący do kościoła 10 maja, czyli w dniu wyborów prezydenckich, usłyszą podczas mszy ten właśnie cytat z Pisma” – czytamy.

Do Rzeczy

„Jeśli pojęcie »zdrada narodowa« w ogóle ma cokolwiek znaczyć, to »opozycja totalna«, budując wyborczy program na postulacie uznania »nadrzędności prawa europejskiego nad krajowym«, tej właśnie zbrodni się dopuszcza” – uważa Rafał A. Ziemkiewicz w artykule „Zdrada”. „Trzeba prowadzić politykę suwerenności” – podkreśla z kolei Marek Jurek, były marszałek Sejmu i były europoseł, z którym rozmawia Maciej Pieczyński.

Polityka

W najnowszym numerze „Polityki” pojawia się temat wizyty duszpasterskiej. Mariusz Sepioło postanowił przeanalizować ten zwyczaj pod kątem ostatnich wydarzeń i publikacji, które podkreśliły negatywny wizerunek Kościoła. „Ostatnia kolęda była inna. Nigdy wcześniej w biblioteczkach parafian nie było tylu książek o kościelnej pedofilii, watykańskich spiskach i o upadłych hierarchach. Nie było też tylu zniesmaczonych po obejrzeniu filmów »Kler« i »Tylko nie mów nikomu«” – czytamy.

Sieci

Na łamach tygodnika „Sieci” prezydent Andrzej Duda komentuje niedawne zachowanie pani poseł Joanny Lichockiej. Jednoznacznie potępia to co wydarzyło się w Sejmie. „Taka sytuacja nie powinna się zdarzyć. Nad emocjami trzeba panować. Szczególnie w polityce. Doskonale wiem, że w Sejmie bywają różne sytuacje, czasem skrajnie trudne. Pamiętam to dobrze z czasów, kiedy byłem ministrem w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy później posłem, wtedy nieraz zdarzało się, że byłem obrzucany wyzwiskami. Nie było to miłe, takie zachowanie zawsze wywoływało moje wzburzenie, ale polityk musi umieć nad sobą panować” – mówi prezydent Duda.

Zobacz także
Wasze komentarze